Neuroendokrinná bunka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Neuroendokrinné bunky (iné názvy: endokrinno-parakrinné bunky, paraneuróny, difúzny (neuro)endokrinný systém, difúzne endokrinné bunky, najmä staršie: bunky APUD/systém APUD) sú endokrinné bunky s neuronálnymi vlastnosťami, presnejšie: bunky vylučujúce a syntetizujúce molekuly, ktoré (zladenými procesmi) spôsobujú regulované uvoľňovanie neuropeptidov, neurotransmiterov alebo hormónov, a ktoré na rozdiel od nervových buniek netvoria synapsy. Je to teda typ buniek medzi nervovými bunkami a (klasickými) endokrinnými bunkami.

APUD[upraviť | upraviť kód]

APUD je skratka z "amine precursor uptake and decarboxylation" a tento pojem zo 60. rokov pôvodne označoval systém endokrinných buniek, ktoré sa nachádzajú vo viacerých tkanivách, obsahujú veľa flurogenických amínov, a sú schopné vychytáť amínové predstupne (amine precursor uptake) a dekarboxylovať ich na peptidické hormóny. Odhliadnuc od skutočnosti, že autor pojmu APUD sa mylne domnieval, že všetky tieto bunky majú rovnaký pôvod - v neurálnej lište -, čo sa ukázalo byť omylom, táto definícia pokrýva značnú časť neuroendokrinných buniek a dnes sa pojmy používajú ako synonymá.

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Fritsch - Kühnel: Color atlas of human anatomy, zv. 2, 2007
  • Korček J.: Vybrané kapitoly z brušnej chirurgie,Nitra 2007, Tlač: Michel Angelo, ISBN 978-80-969120-6-3
  • Santamaría - Ingelmo - Pozuelo - Rodriguez: Neuroendocrine cells and peptidergic innervation in human and rat prostate, 2007
  • Scherübl - Hescheler: The electrophysiology of neuroendocrine cells, 1995