New York Public Library

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
New York Public Library hlavná budova počas neskorej fázy konštrukcie v roku 1908. Levie sochy pri vstupe zatiaľ nie sú inštalované.
Vstup do Public Catalog Room
Oddelenie máp

New York Public Library (skratka NYPL, slov. Newyorská verejná knižnica) je jednou z popredných verejných knižníc na svete a je taktiež jednou z najvýznamnejších výskumných knižníc Spojených štátov. Skladá sa z veľkého obehu verejného knižničného systému v kombinácii s veľmi veľkým ne-požičnym systémom vedeckej knižnice. Je zároveň jedným z najväčších verejných knižničných systémov v Spojených štátoch a jeden z najväčších vedeckých knižničných systémov na svete. Je to súkromne spravovaná, nezisková spoločnosť s verejnou misiou, prevádzkovaná zo súkromných a verejných financií. Historik David McCullough opísal New York Public Library ako jednu z piatich najvýznamnejších knižníc v Spojených štátoch, ostatnými sú Library of Congress, Boston Public Library, a univerzitné knižnice v Harvarde a Yale. [1]

Panoráma[upraviť | upraviť zdroj]

Panoramatický pohľad na hlavnú čitáreň, smerom na juh.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Simon & Schuster:David McCullough

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku New York Public Library na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).