Nintendo Entertainment System

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nintendo Entertainment System
NES logo.svg
Logo
NES-Console-Set.jpg
Základné informácie
VýrobcaNintendo
Dátum uvedenia na trhJaponsko 1983
USA 1985
Európa 1986
TypHerná konzola
GeneráciaTretia generácia
ProcesorRicoh 2A03
Pamäťové médiaNES Game Pak kartridž
Najobľúbenejšie hrySuper Mario Bros.
Duck Hunt
Super Mario Bros. 3
PredchodcaColor TV Game
NasledovníkSuper Nintendo Entertainment System

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Nintendo Entertainment System (nazývaná tiež NES, alebo jednoducho Nintendo) je 8-bitová herná konzola vyrobená japonskou spoločnosťou Nintendo. V roku 1983 bola uvedená na japonský trh pod názvom Famicom (skratka od „Family Computer“), neskôr bola vydaná aj na západných trhoch s pozmeneným menom a dizajnom.

Po celom svete bolo predaných vyše 61,9 milióna kusov.[1] Hry pre túto konzolu boli uložené na Nintendo Entertainment System Game Pak kartridžoch. Najpredávanejšími hrami boli Super Mario Bros. a Duck Hunt: obe boli vytvorené Nintendom a tiež bývali súčasťou balenia konzol.

11. novembra 2016 bola vydaná špeciálna verzia s názvom Nintendo Classic Mini: Nintendo Entertainment System. Nešlo o vernú repliku, ale o miniatúrnu verziu konzoly s HDMI výstupom a emulátorom s 30 zabudovanými hrami.

Hardvér[upraviť | upraviť zdroj]

Technická špecifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

  • CPU: Ricoh 2A03, 1.79 MHz, 8-bit (postavený na MOS Technology 6502 jadre)
  • RAM: 2 KB
  • Rozlíšenie: 256 x 240 pixelov
  • Paleta farieb: 52 farieb (naraz maximálne 24 farieb)

Porovnanie s Famicom[upraviť | upraviť zdroj]

„Famicom“, japonská verzia NES

Japonská verzia menom Famicom sa od tej západnej líšila už na prvý pohľad: mala výrazne iný, menší, bieločervený dizajn. Okrem toho sa líšila aj tým, že herné ovládače k nej boli napevno namontované a nedali sa z nej odpojiť, zatiaľčo NES mala dva porty pre vypojiteľné ovládače (do týchto portov sa dali zapojiť aj špeciálne ovládače, ako napríklad sveteľná pištoľ NES Zapper). Ďalším rozdielom bolo to, že jeden z dvojice japonských ovládačov mal v sebe zabudovaný mikrofón, ktorý sa využíval v malom počte japonských hier (verzie takých hier pre západný trh mali túto funkcionalitu odstránenú).

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IR Information : Sales Data - Dedicated Video Game Sales Units [online]. nintendo.co.jp, 2019-09, [cit. 2019-12-02]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]