Nora Bayesová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nora Bayesová
NoraBayesApple1.jpg
Základné informácie
Rodné meno Leonora Goldbergová
Narodenie 8. október 1880
Joliet, Illinois, USA
Úmrtie 19. jún 1928 (47 rokov)
Brooklyn, New York, USA
Pôsobenie speváčka, herečka, komik

Nora Bayesová (8. október 1880 – 19. jún 1928) bola obľúbená americká umelkyňa začiatku 20. storočia.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa ako Leonora Goldbergová do židovskej rodiny v Joliet v Illinois. Bayesová vystupovala v 18 rokoch profesionálne vo varieté v Chicagu. Cestovala zo San Francisca v Kalifornii do New Yorku a stala sa hviezdou ako vo varieté, tak na Broadway. Bola speváčkou, komičkou a herečkou.

V roku 1908 sa vydala za speváka/autora piesní Jacka Norwortha. Obidvaja cestovali spoločne a boli cenený za spoluprácu na celej rade čísiel, vrátane ich veľkého hitu Shine On, Harvest Moon, s ktorým pár debutoval v show Florenza Ziegfelda – Ziegfeld Follies.

Bayesová natočila mnoho fonografických nahrávok, niektoré s Norworthom, pre spoločnosť Victor Talking Machine Company a Columbia Records. V rokoch 1924 – 1928 doprevádzala pianistu Louisa Altera, ktorý neskôr napísal také piesne, akými boli Manhattan Serenade, Nina Never Knew a Do You Know What It Means to Miss New Orleans?

V roku 1928 sa Nora Bayesová nakazila rakovinou a zomrela počas operácie. Bola pochovaná na cintoríne Woodlawn Cemetery v Bronxe v New Yorku. 11. apríla 2006, podľa podmienok Národného ochranného zákona nahrávok z roku 2000, bola Nora Bayesová pridaná do registra Národných nahrávok.

Shine On, Harvest Moon

Jack Norworth a Nora Bayesová - Shine On, Harvest Moon (1908) s Adou Jonesovou a Billym Murrayom

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nora Bayes na českej Wikipédii.