Novofunlandský pes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Novofunlandský pes
Bearb josh04 07.JPG
Novofunlandský pes
Krajina pôvodu Kanada Kanada
Spojené kráľovstvo Spojené kráľovstvo
FCI kód
Štandardy
Výška 68 cm (suky)
75 cm (psy)
Hmotnosť 50 – 80 kg
Pôvodné určenie
Terajšie určenie
Názov v krajine pôvodu Newfoundland
Synonymá Newf, Newfie, The Gentle Giant
Zaužívaná skratka
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Novofunlandský pes je plemeno psa pochádzajúce zo severovýchodného pobrežia Kanady.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Až do príchodu prvých osídlencov na ostrov Newfoundland, boli známi iba čierni psi - „plavci“. Psi tohoto plemena sú známi silou a vytrvalosťou, sú veľmi dobre prispôsobení pre život v klimatických oblastiach s extrémnymi podmienkami.

Novofunlandskí psi majú vode odolnú srsť a blany medzi vankúšikmi labiek. Sú výborní plavci a potápači. Začiatkom nášho storočia ich používali k záchrane topiacich, pri vyťahovaní rybárskych sietí z vody i prevážaní nákladov. Plemeno si vysoko ocenili moreplavci i rybári. Do Európy sa dostalo vďaka Angličanom v 18. storočí a bolo ďalej šľachtené. Bielo čierny druh novofunlandského psa landsir sa označuje ako samostatné plemeno.

Tuzemský druh novofunlandského psa je známy pod názvom „potápač“.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o plemeno služobných psov, z rady dogovitých. Je to veľký a mohutný pes obdĺžnikového formátu s masívnou širokou hlavou s kratšou hranatou nosovou časťou. Trup je typický veľmi hlbokým hrudníkom, širokým, silným a rovným chrbtom. Laby sú veľké, pripomínajúce medvedie. Chvost je dlhý, huňatý, na konci mierne stočený, pri spozornení sa zdvíha. Srsť je stredne dlhá, s hustou podsadou, rovná. Základ je mäkký a hustý, zafarbený do čierna alebo hneda.

Samci tohto druhu dosahujú výšku 71 cm a viac, pri fenách sa výška pohybuje okolo 66 cm a viac. Hmotnosť novofunlandského psa je 60 - 75 kg, feny sú zvyčajne menšie a vážia okolo 50 - 60 kg.

Povaha[upraviť | upraviť zdroj]

Novofunland je pokojný a mierumilovný pes, známy svojou priateľskou povahou a láskou k ľuďom, obzvlášť k deťom. Je bezproblémový vo vzťahu ku zvieratám. Nie je agresívny, ale pri potenciálnom ohrození sa i on dokáže dôrazne brániť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]