Nudizmus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nudistický pár na pláži ostrova Formentera

Nudizmus alebo naturizmus (z lat. nudus – obnažený, nahý) je hnutie, kult alebo smer, ktorý praktikuje a propaguje nahotu na vyhradených verejných miestach (najmä nudistické pláže, pláže, bazény) alebo v súkromí. Zástancovia nudizmu ho považujú za filozofiu, ktorá zdôrazňuje návrat k prírode, kvôli čomu nepoužívajú odev, alebo ho považujú za prejav slobody človeka. Taktiež môžu byť dôvodom nudizmu aj zdravotné problémy.

Najčastejšie je spájaný s plávaním alebo opaľovaním sa, ale nudisti takisto často praktikujú aj turistiku, jazdu na koni či na bicykli.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Novodobá história nudizmu má pôvod v Nemecku, začiatkom 20. storočia. V roku 1903 bol blízko Hamburgu otvorený Freilichtpark, prvý známy nudistický klub. K popularite nudizmu prispeli aj knihy Heinricha Pudora – Kult nahoty a Heinricha Ungewittera – Nahota.

Cestovný ruch Naturizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Kempingy[upraviť | upraviť zdroj]

Na strednom Slovensku v malej dedinke Zaježová (okr. Zvolen) už 2011 funguje prvý a jediný naturistický kemp.

Slovenskí nudisti musia teda za dovolenkami vo svojom štýle chodiť do zahraničia. V krajinách, ako sú Chorvátsko či Nemecko, je nudistických pláží i FKK kempov veľmi veľa, nájdete ich však už aj v konzervatívnejšom Grécku či Taliansku. Najbližším zahraničným rajom pre slovenských nudistov je 22 km dlhý umelý ostrov Donauinsel vo Viedni.

O nudizme[upraviť | upraviť zdroj]

- FKK je skratka nemeckého slova Freikörperkultur - kultúra slobodného tela, ktorá označuje zariadenia a pláže pre vyznávačov naturizmu a nudizmu. Na Slovensku sú viaceré naturistické skupiny, ale ich činnosť nie je veľmi koordinovaná. Informácie nájdete na stránkach Asociácie slovenských naturistov (www.asn.sk)

Kúpaliská a akvaparky[upraviť | upraviť zdroj]

Nudisti majú svoj vyhradený priestor aj v rámci niektorých akvaparkov.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]