Nugát

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nugát

Nugát alebo zriedkavo nugat je polotuhá hmota z pražených, jemne mletých mandlí alebo lieskových orieškov, príp. vlašských orechov, zmiešaných s cukrom a ďalšími surovinami, napr. s vaječným bielkom, tukom, kakaovým maslom.[1] Výraz nugát zároveň označuje cukrovinku vyrobenú z tejto hmoty, napr. nugátový bonbón.[2]

Existujú tri základné druhy nugátu. Prvým a najbežnejším je biely nugát (mandorlato alebo torrón v Taliansku, turrón v Španielsku) vyrobený z bieleného vaječného bielka a medu; objavila sa v Kolíne nad Rýnom v Taliansku na začiatku 15. storočia, v Alicante v Španielsku s prvým uverejneným receptom v 16. storočí a v Montélimar vo Francúzsku v 18. storočí. Druhým je hnedý nugát (nugát noir vo francúzštine, doslova „čierny nugát“), ktorý sa vyrába bez vaječných bielkov a má pevnejšiu, často chrumkavú štruktúru. Tretí je viedenský alebo nemecký nugát, ktorý je v podstate čokoládovou a orechovou (zvyčajne lieskovou) pralinkou.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. nugát. In Malá československá encyklopedie. IV. M – Pol. Praha : Academia, 1986, s. 582.
  2. nugát. In Jarošová, Alexandra (ed.). Slovník súčasného slovenského jazyka. M – N. Bratislava : VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 2015. ISBN 978-80-224-1485-2.