Odvetranie palivovej nádrže

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Odvetranie palivovej nádrže je technika, ktorá pomáha znižovať nepriaznivý dopad vozidiel poháňaných benzínovými motormi na životné prostredie. Vzhľadom na to, že benzín obsahuje nezanedbateľný podiel ľahko odpariteľných frakcií, je potrebné pre ním poháňané vozidlá riešiť aj problém úniku uhľovodíkov (CHx) odparením z palivovej sústavy vozidla.

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Odvetranie palivovej nádrže je u moderných motorov riešené za pomoci nádoby s aktívnym uhlím. Obsah nádoby absorbuje odparené uhľovodíky. Vo vhodnom prevádzkovom režime riadiaca jednotka otvorí ventil spájajúci nádobu s nasávacím potrubím a vplyvom podtlaku v nasávacom potrubí začne prúdiť cez nádobu čistý vzduch. Rozdiel koncentrácií uhľovodíkov v absorbente a vzduchu umožní ich postupné uvoľňovanie a odvedenie spolu s nasávaným vzduchom do spaľovacieho priestoru. Po regenerácii absorbenta a uzavretí odvetrávacieho ventilu sa cyklus opakuje.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1971 musia nové vozidlá v USA spĺňať emisné predpisy týkajúce sa vyparovania uhľovodíkov. To podnietilo zavedenie odvetranie palivovej nádrže s využitím nádoby s aktívnym uhlím.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]