Okamžitá fotografia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fotoaparát Polaroid SX-70, Model 2

Okamžitá fotografia alebo polaroidná fotografia/snímka (nesprávne instantná fotografia) je známa najmä vďaka firme Polaroid, ktorá vyrábala fotografický prístroj a príslušenstvo na vytváranie "fotografie na počkanie".

Princípom bol špeciálny film (väčšinou štvorcový a s papierovým podkladom), ktorý obsahoval všetky potrebné chemikálie. Po expozícii obrazom sa okamžite spustil chemický proces, ktorého výsledkom bol po krátkej chvíli plnofarebný obraz - fotografia.

Proces kompletného vyvolania obrazu od expozície trval iba niekoľko desiatok sekúnd, čo bol obrovský skok v porovnaní s klasickým procesom fotenia na negatív. Ten po expozícii bolo potrebné najprv vyvolať štvorkrokovým chemickým procesom (vývojka, preplach, ustaľovač, preplach), film usušiť, naexponovať z neho fotopapier, na neho následne opäť použiť podobný chemický proces ako pre negatív a usušiť - až potom bola finálna fotografia hotová.

Okamžitá fotografia si našla mnoho využití, napr. aj ako kriminalistická dokumentácia, keďže vyhotovenú fotografiu ako dokumentáciu miesta činu či dôkazov už nebolo možné neskôr nijako zmeniť. Rovnaký princíp bol masovo používaný aj v prípade fotoštúdií alebo fotokioskov na fotografie pre vyhotovovanie fotografie na pasy a oficiálne doklady. Použitý bol zväčša špeciálny 4-objektívový fotoaparát, ktorý na jednu expozíciu vytvoril 4 fotografie na jednom podkladovom papieri.

Toto riešenie bolo jedinečné a patent na neho vlastnila len spoločnosť Polaroid (o ktorý sa v rokoch 1981-86 úspešne súdila s firmou Eastman Kodak). Bohužiaľ to zároveň aj znamenalo elimináciu akejkoľvek konkurencie a pomerne vysokú cenu pre fotoaparát a spotrebný materiál - fotografie. S príchodom digitálnej fotografie bola aj táto technológia nakoniec prekonaná a v roku 2008 bola firma Polaroid nútená prepustiť asi 450 zamestnancov, zatvoriť 3 továrne a viacero prevádzok súvisiacich s touto technológiou.[1][2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Associated Press, 8. február 2008
  2. Graham, David, "Developing into a thing of the past", Toronto Star, 3. apríla 2008

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]