Eastman Kodak

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Eastman Kodak Company
Logo of the Eastman Kodak Company (2006-2016).svg

Právna forma Verejná obchodná spoločnosť
Založená 1888[1]
Zakladateľ George Eastman
Sídlo Rochester, New York, USA
Vedenie Jeff Clarke
(Výkonný riaditeľ)
James V. Continenza
(Prezident)
Územný rozsah Celosvetovo
Priemysel Fotografický, Hardvér
Produkcia digitálne zobrazovacie a fotografické materiály, zariadenia a služby
Obrat 4,11 miliardy US$ (2012)[2]
Prevádzkový príjem −600 miliónov US$ (2011)[2]
Zamestnancov 8,800 (2014)[3]
Dcérske spoločnosti Kodak Limited (UK)
FPC, Inc.
Webová stránka kodak.com

Eastman Kodak Co. alebo Kodak je americká technologická spoločnosť zameraná na riešenia v oblasti digitálneho zobrazovania, fotografického a filmového priemyslu a služieb v súvisiacom odvetví.[4] Sídlo spoločnosti je v Rochesteri, New York.[5] Bola založená Georgeom Eastmanom v roku 1888. Kodak poskytuje balenie, funkčnú tlač, grafickú komunikáciu a profesionálne služby pre firmy po celom svete. Jej hlavnými obchodnými segmentami je digitálna tlač a grafika pre firmy, zábavný a filmový priemysel.[4][6]

Kodak je dlhodobo známy najmä pre výrobky v oblasti filmového priemyslu, najmä filmu pre fotografovanie a film. Počas väčšiny 20. storočia bol dominantným producentom a dodávateľom fotografického a dlhometrážneho filmu, pričom v roku 1976 dosiahol takmer 90% trhový podiel v Spojených Štátoch. Popularitu dosvedčuje aj fakt, že reklamný slogan z kampane Kodak moment - "Vy stlačíte spúšť, my urobíme zvyšok" sa pretransformoval do výrazu momentka a je bežne zaužívaný aj dnes.[7]

Kvôli úpadku používania klasického fotografického filmu a pomalému prechodu na digitálnu techniku na konci 90-tych rokov utrpel veľké finančné straty, aj keď jeho vynálezy sú základom pre používanie aj v dnešnej digitálnej fotografii. Pod hrozbou bankrotu bol napokon nútený zmeniť stratégiu a začať sa orientovať na oblasť digitálnej tlače, pričom časťou stratégie bola aj agresívna politika v oblasti využívania jeho patentov.[8][9]

V januári 2012 bol vďaka pretrvávajúcim problémom v manažmente na pokraji bankrotu a požiadal o bankovú ochranu pred úpadkom.[10][11][12] Vo februári toho istého roku jeho správna rada prehodnotila celkovú situáciu a oznámila odklon od doterajšej firemnej politiky, opustenie od výroby digitálnych fotoaparátov, vreckových digitálnych kamier a digitálnych rámčekov a sústredenie sa na trh digitálneho zobrazovania pre podniky a korporácie.[13] V auguste 2012 oznámil predaj divízie fotografického filmu (s výnimkou filmu pre filmový priemysel), skenerov a prevádzku fotokioskov ako prevenciu pred bankrotom.[14] V januári 2013 bolo financovanie spoločnosti (ešte stále pod dohľadom) odobrené na pol roka súdom.[15] Kodak následne predal veľkú časť zo svojho patentového portfólia za viac ako pol miliardy dolárov rôznym spoločnostiam (vrátane Apple, Google, Facebook, Amazon, Microsoft, Samsung, Adobe Systems a HTC).[16]

3 septembra 2013 napokon spoločnosť unikla hrozbe bankrotu vďaka uzavretým záväzkom a zmluvám do budúcnosti pre korporácie a zbavení sa niekoľkých menších aktivít.[17] Doterajšia sféra oblasti podnikania, zameraná na menších a domácich užívateľov bola presunutá na Kodak Alaris ako samostatnú spoločnosť vlastnenú dcérskou spoločnosťou Kodak Pension Plan so sídlom v Spojenom Kráľovstve.[18][19]

Názov[upraviť | upraviť zdroj]

Reklama na skladací Kodak z roku 1900

Písmeno k bolo Eastmanovým obľúbeným; často hovoril: "vyzerá to ako silný, prenikavý druh písmena."[20]

Spolu s matkou vymysleli názov Kodak ako anagram. Eastman hovoril, že pre vznik názvu boli použité tri hlavné kritériá: malo byť krátke, ľahko vysloviteľné a nesmelo sa podobať na žiadne iné meno, alebo asociovať čokoľvek iné. Podľa neskorších informácií bol vybratý NODAK ako anagram z NOrth DAKota (štát Severná Dakota), v ktorom neskôr zmenili prvé písmeno N na K a vznikol finálny KODAK.

História v najdôležitejších bodoch[upraviť | upraviť zdroj]

1880 až 1899[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý pôvodný fotoaparát pod značkou Kodak s obalom, návodom, krytom objektívu a príslušenstvom.
Inzerát z magazínu The Photographic Herald and Amateur Sportsman - november 1889.
Reklama na skladací vreckový Kodak z augusta 1900
 • apríl 1880: George Eastman si prenajíma tretie poschodie budovy na State Street v Rochesteri a spúšťa výrobu tzv. suchých fotografických dosiek (vynález Dr. Richarda L. Maddoxa v roku 1871)
 • 1. januára 1881: Eastman a podnikateľ Henry A. Strong sa spojili a vytvorili Eastman Dry Plate Company.[21] Eastman zároveň podal výpoveď v Rochester Savings Bank aby sa mohol naplno venovať práci vo svojej firme.
 • 1884: Partnerstvo Eastmana a Stronga sa rozpadlo a spoločnosť Eastman Dry Plate and Film Company prešla na 14 podielnikov. Eastman Dry Plate Company vyvinula prvý fotoaparát, použiteľný aj amatérskou verejnosťou.
 • 1885: George Eastman vynašiel zvitkový film, základ pre vynález pohyblivého filmu, ktorý bol použitý aj prvým filmármi a Edisonom.
 • 4. septembra 1888: Eastman si zaregistroval ochrannú známku Kodak.[22]
 • 1888: Bol predstavený prvý model fotoaparátu Kodak. Vytváral kruhové snímky s polomerom 2.5 palca (cca 6,4 cm), mal optiku s pevnou ohniskovou vzdialenosťou (tzv. fix-focus), a obsahoval film s kapacitou až 100 snímok. Tento vynález znamenal doslova revolúciu vo fotografovaní, pretože do tej doby fotoaparáty aj proces vyvolávania snímkov boli príliš komplikované pre rekreačné použitie. Zvitkový film použitý v prvom modeli Kodaku bol s papierovou bázou (svetlocitlivá emulzia nanesená na rolke papiera), ale papier bol veľmi skoro nahradený celulózou, čím vznikol praktický priesvitný film.[23]
 • 1889: Založená spoločnosť The Eastman Company.[24]
 • 1891: George Eastman začal vyrábať druhú verziu fotoaparátu.[25]
 • 1892: Zmena názvu na Eastman Kodak Company.[1] Firemným sloganom sa stalo "Vy stlačíte spúšť, my urobíme zvyšok."[26]
 • Prvé roky po 1890: Predstavené prvé skladacie fotoaparáty. Objektív bol namontovaný na konci harmonikovo skladateľného tunelu, čím bola dosiahnutá dovtedy nevídaná kompaktnosť.
 • 1895: Uvedený prvý $5 vreckový fotoaparát Kodak "Pocket Kodak".[27] Mal tvar kvádra, poľahky sa vošiel do vrecka kabáta a vytváral negatívne zábery o veľkosti 1½ x 2 palce (cca 3,8 x 5,1 cm).
 • 1897: Predstavený prvý vreckový skladací fotoaparát,[23] spomenutý aj v románe Dracula.
 • 1899: George Eastman zakúpil patent na fotografický papier Velox od Lea Baekelanda za rovný milión dolárov.(Približná hodnota v r. 2012 28,7 mil. dolárov).[28] Od toho momentu bol Velox predávaný pod značkou Eastman Kodak.

1900 až 1999[upraviť | upraviť zdroj]

Fotoaparát Brownie č.2
 • 1900: Uvedený fotoaparát Brownie, ktorý vytvoril nový obrovský trh pre fotografiu.
 • 1901: Doterajšia firma Eastman Kodak Company bola založená a pôsobila z New Jersey. Expanzia donútila presťahovať celú firmu aj továreň do nových priestorov v Rochesteri, stará továreň v Jamestowne bola zbúraná.
 • 1920: Založená dcérska spoločnosť Tennessee Eastman. Hlavným poslaním bola výroba fotochemikálií pre celú škálu fotoproduktov Kodaku, najmä acetylov.
 • 1930: Spoločnosť Eastman Kodak bola pridaná do burzového indexu Dow Jones Industrial Average 18. júla 1930. Zostala tam plných 74 rokov až do roku 2004.[29]
Fotografické centrum Kodak, Tennessee, cca. 1930-1945
 • 1932: George Eastman trpel posledné roky degeneratívnou chorobou, ktorá mu ku koncu už znemožňovala voľný pohyb a spôsobovala veľké bolesti. 14. marca spáchal puškou samovraždu a zanechal odkaz: "Pre priateľov. Moja práca je hotová. Načo ešte čakať? GE".
 • 1935: Kodak uviedol na trh Kodachrome, farebný pozitívny film pre filmový priemysel a diarámčeky.
 • 1936: Kodak rozdelil svoje sily na podporu výroby ručných granátov.
 • 1940-1944: Eastman Kodak bola ohodnotená v rámci vojnových kontraktov na 62. mieste.[30]
 • 1949-1956: Uvedený fotoaparát Retina Series pre 35mm film.
  Fotoaparát zo série Kodak Retina, vyrábaný od 1949 do 1956
  Kodak Instamatic 104, prvý kompaktný fotoaparát s pevnou ohniskovou vzdialenosťou zaostrenia
  Digitálny fotoaparát Kodak Easyshare Z1015 so stabilizátorom obrazu
 • 1959: Kodak predstavil fotoaparát Starmatic, prvý automatický fotoaparát na báze populárneho Brownie. Počas nasledujúcich piatich rokov sa ich predalo 10 miliónov.
 • 1963: Predstavený lacný a nenáročný Instamatic, prvý predstaviteľ kompaktných fotoaparátov.
 • 1975: Steven Sasson, neskôr elektrotechnický inžinier v Kodaku, vynašiel digitálny fotoaparát.[31]
 • 1976: Bryce Bayer, výskumník spoločnosti, predstavil revolučný návrh rozloženia farebných filtrov na obrazovom snímači, ktorý mu umožňoval relatívne jednoduchou modifikáciou spracovávať plnofarebný obraz jediným čipom. Tento vzor sa používa vo väčšine digitálnych fotoaparátov a kamier dodnes a nazýva sa po svojom objaviteľovi - Bayerov vzor. V rovnakom roku Kodak predstavil aj fotoaparát na okamžitú fotografiu Kodamatic, ktorý používal podobný fotomateriál a technológiu ako Polaroid.
  • Podiel Kodaku na americkom trhu s fotografickým filmom bol 90% a 85% pre fotoaparáty.[32]
 • 1981: Kodak bol zažalovaný Polaroidom za porušenie jeho patentových práv na okamžitú fotografiu. Proces sa vliekol dlhých 5 rokov, nakoniec sa v roku 1986 súd priklonil na stranu Polaroidu.
 • 1982: Kodak predstavil filmový formát pre spotrebiteľské fotoaparáty Kodak Disc. Formát sa ale nepresadil, preto od neho spoločnosť neskôr upustila.
 • 1986: Vedci spoločnosti vytvorili prvý megapixelový snímač obrazu, schopný zaznamenať 1.4 milióna pixelov a poskytnúť reprodukciu kvalitnej fotografie rozmeru 12.5 x 17.5 cm.
 • 1987: Výskumný pracovník Dr. Ching W. Tang s kolegom Stevenom Van Slykom vyvinuli prvý viacvrstvový OLED vo výskumných laboratóriách Kodaku.
 • 1993: Dcérska spoločnosť Eastman Chemical, založená v roku 1920 sa úplne oddelila na samostatnú spoločnosť.[33]
 • 1994: Apple predstavil svoj prvý fotoaparát Apple Quicktake, ktorý bol v podstate výrobkom Kodaku.

2000 až 2009[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2003: Kodak predstavil prvý digitálny fotoaparát s AMOLED displejom Kodak EasyShare LS633 Digital Camera, a Kodak EasyShare Printer Dock 6000, dokovacie zariadenie na prenos a tlač fotiek priamo z fotoaparátu na tlačiareň.
 • November 2003: Odkúpená izraelská spoločnosť Algotec Systems, tvorca rozvinutého komunikačného a archívneho systému obrázkov (PACS), ktorý umožňuje digitálne spravovať a ukladať rádiologické lekárske snímky a informácie.[34]
 • Január 2004: Kodak oznámil pravdepodobné ukončenie predaja tradičných filmových fotoaparátov v Európe a Severnej Amerike a zrušiť cca 15 tisíc pracovných miest (asi pätinu z jeho celkového počtu zamestnancov).[35][36][37]
 • Apríl 8, 2004: Burzový správca Dow Jones Industrial Average po 74-och neprerušených rokoch vyňal Kodak z indexového zoznamu burzy.[29]
 • Máj 2004: Kodak uzavrel dlhodobú exkluzívnu zmluvu so spoločnosťou Lexar Media, ktorá oprávňuje Lexar na použitie značky Kodak pri dizajne, výrobe, predaji a distribúcii svojich pamäťových kariet.[38][39]
 • Január 2005: Kodak EasyShare-One Digital Camera je prvý fotoaparát s možnosťou prenosu nafotených fotografií prostredníctvom Wi-Fi.
 • Január 2005: Odkúpenie spoločnosti OREX Computed Radiography, založenej v Izraeli, ktorá poskytovala ucelené počítačové rádiologické systémy umožňujúce získavať pre lekárov digitálne röntgenové snímky pacientov.[40]
 • Január 2005: Kodak odkupuje kanadskú spoločnosť Creo.
 • Január 2006: Kodak na výstave CES predstavuje svetovo prvý dvojšošovkový digitálny fotoaparát Kodak EasyShare V570, s najmenším ultra-širokouhlým optickým zoomom.
 • Apríl 2006: Predstavený Kodak EasyShare V610, nástupca V570-tky, v tom čase svetovo najmenší fotoaparát s 10x optickým zoomom a hrúbkou prístroja iba 2.5 cm.[41][42]
 • 1. augusta 2006: Kodak sa zbavuje výroby digitálnych fotoaparátov v prospech spoločnosti Flextronics, a to od výroby až po testovanie.[43][44] Súčasťou dohody je to, že Flextronics bude vyrábať a distribuovať spotrebiteľské digitálne fotoaparáty pre Kodak, a ovplyvňovať niektoré dizajnové a vývojové funkcie. Kodak si ponechal dizajnovanie a vývoj vyššieho radu digitálnych fotoaparátov, v náväznosti na výskum a vývoj digitálnej fototechniky a podržal si duševné vlastníctvo a patenty na technológie, postupy a chránené vzory. Približne 550 interných zamestnancov prešlo z Kodaku do Flextronicsu.
 • 10. januára 2007: Kodak sa dohodol na predaji Kodak Health Group spoločnosti Onex Corporation za 2,35 miliardy dolárov v hotovosti.[45][46] Časť peňazí Kodak použil na splátku pôžičky vo výške 1,15 miliardy dolárov. Približne 8 100 zamestnancov bolo presunutých pod Onex.
 • 19. apríla 2007: Kodak oznámil predaj podniku na polarizačné optické filmy, ktoré sú vyvinuté na zlepšenie jasu a účinnosti LCD. Zmena sa dotkla 125 pracovníkov. Súčasťou dohody bol záväzok, že Rohm and Haas bude licencovať a nakupovať zariadenia od Kodaku a prenajme si budovu 318 v Kodak Parku. Predajná cena nebola zverejnená.[47]
 • 25. mája 2007: Zverejnená dohoda s obojstranným využívaním licencii s Chi Mei Optoelectronics, a jej filiálky Chi Mei EL (CMEL), umožňujúca CMEL-u používať technológie od Kodaku pre aktívne matice OLED modulov v množstve malo- a stredoformátových využití týchto displejov.[48]
 • 14. júna 2007: Kodak oznámil dvoj až štvornásobný nárast citlivosti na svetlo pri clonových číslach od 1 do 2 v porovnaní so súčasným dizajnom snímačov. Tento koncept bol odklon od klasickej koncepcie "Bayerovej masky" pridaním panchromatických pixelov medzi RGB elementy na snímači. Vzhľadom na to, že tieto body sú citlivé na všetky vlnové dĺžky viditeľného svetla, zbierajú podstatne vyšší podiel svetla dopadajúceho na snímač. V kombinácii s pokročilými softvérovými algoritmami optimalizovanými pre tieto nové modely to znamenalo nárast rýchlosti fotografovania (najmä pri slabom osvetlení), kratšie časy uzávierky (menej rozmazané objekty zachytené v pohybe) a menšie rozmery pixelov (vyššie rozlíšenia pri rovnakom rozmere snímača). Technológia bola vyvinutá vedcami z Kodaku Johnom Comptonom a Johnom Hamiltonom.[49]
 • 4. septembra 2007: Kodak oznamuje predĺženie partnerského vzťahu s Lexarom o ďalších 5 rokov.[50]
 • November 2008: Uvoľnený softvérový produkt Kodak Theatre HD Player, umožňujúci uložené fotografie a videá zobraziť na HDTV. Kodak licencuje technológiu od Hillcrest Labs pre rozhranie a voľbu, umožňujúcu ovládať prehrávač gestami.[51]
 • Január 2009: Kodak vykazuje stratu 137 miliónov dolárov za posledný štvrťrok a plán na redukciu o približne 4 500 pracovných miest.[52]
 • 22. júna 2009: Na základe prudkého prepadu predaja filmu Kodachrome spoločnosť oznamuje ukončenie jeho výroby do konca roku, po 74 rokoch nepretržitej produkcie.[53][54]
 • 4. decembra 2009: Kodak predal výrobu a technológiu pre OLED spoločnosti LG Electronics, s následným prepustením 60 ľudí.[55]

od 2010 po súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

 • December 2010: Ratingová agentúra Standard & Poor's vymazala Kodak z jej zoznamu S&P 500.[56]
 • September 2011: Kodak najíma právnickú spoločnosť Jones Day pre poradenstvo v oblasti reštrukturalizácie. Akcie Kodaku padajú na historicky najnižšiu hranicu 0.54 dolára za jednu akciu.[57] Počas roku 2011 sa hodnota Kodaku prepadla o 80 percent.[58]
 • Január 2012: Kodak dostáva varovanie z New Yorkskej burzy (NYSE) ktorá uvádza, že priemerná uzatváracia cena za akciu bola pod úrovňou 1 dolár počas 30-tich za sebou nasledujúcich dní. Počas nasledujúcich 6 mesiacov musí stúpnuť aspoň na 1 dolár v posledný obchodný deň každého kalendárneho mesiaca a mať priemernú uzatváraciu cenu minimálne 1 dolár počas ďalších 30-tich po sebe nasledujúcich dní. V opačnom prípade bude obchodovanie s akciami Kodaku ukončené. Z hodnoty 90 dolárov v roku 1997 spadla hodnota podielov Kodaku na 76 centov 3. januára 2012. 8. januára 2012 sa hodnota podielov Kodaku zvýšila o 50% po tom, ako spoločnosť oznámila významnú reštrukturalizáciu do dvoch hlavných divízií, jednu zameranú na korporátne produkty a služby a druhú na spotrebiteľské produkty vrátane digitálnych fotoaparátov.[59][60]
 • 19. januára 2012: Kodak oficiálne požiadal o ochranu pred bankrotom.[11][12][61] Akcie spoločnosti boli vyňaté z obchodovania na NYSE a presunuté do OTC predaja. Po zverejnení správy spadla cena o ďalších 35% na 0.36 za akciu.
 • 7. februára 2012: Divízia "The Image Sensor Solutions (ISS)" bola odpredaná spoločnosti Truesense Imaging Inc.[62]
 • 9. februára 2012: Kodak oznamuje opustenie od podnikania v oblasti digitálneho snímania obrazu a vyradenia svojej výroby digitálnych fotoaparátov.[63][64] Spoločnosť vidí ako základ svojho budúceho podnikania v domácich tlačiarňach, vysokorýchlostných komerčných atramentových tlačiarňach, obslužného softvéru a balenia. Po odsunutí podnikania v oblasti digitálnych fotoaparátov sa zameriava na tlač. Zároveň hľadá partnera na licencovanie jeho značky digitálnych fotoaparátov EasyShare.
 • 4. augusta 2012: Oznámený zámer predaja divízie filmov, komerčných skenerov a fotokioskov.[65]
 • 10. septembra 2012: Kodak oznamuje plán zrušenia ďalších tisíc pracovných miest do konca roku a pokračovanie v plánovanej reštrukturalizácii s cieľom vyhnúť sa bankrotu.[66]
 • 28. septembra 2012: Oznámený odchod z podnikania v oblasti atramentovej tlače.[67]
 • 20. decembra 2012: Kodak oznámil plán predaja patentov na digitálne zobrazovanie za viac ako 500 miliónov dolárov ako ďalší krok k odvráteniu bankrotu.[68]
 • 29. apríl 2013: Kodak oznámil dohodu s penzijným plánom KPP o vyčlenení 2,8 miliardy dolárov pre KPP.[69]
 • 3. septembra 2013: Kodak oznamuje uvoľnenie spod ochrany pred bankrotom.[70]
 • 17. októbra 2013 Kodak prenáša európske riaditeľstvo a celé technologické centrum EAMER pod strechu spoločnosti Eysins vo Švajčiarsku. Presťahovanie znamená zároveň spojenie viacerých samostatných európskych pobočiek (Švajčiarsko, Belgicko a iné).[71]

Produkty a služby[upraviť | upraviť zdroj]

Kodak poskytuje balenie, funkčnú tlač, grafickú komunikáciu a profesionálne služby pre firmy na celom svete.[6] Hlavným segmentom podnikania je Digitálna tlač a grafika pre závody, zábavný a filmový priemysel (Digital Printing & Enterprise and Graphics, Entertainment & Commercial Films). [72] [73]

Digitálna tlač a služby pre podniky[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkoobjemová digitálna tlačiareň NexPress 2500

Riešenia digitálnej tlače firmou Kodak zahŕňajú vysokorýchlostnú a veľkoobjemovú atramentovú tlač pre podniky, zariadenia pre farebnú aj čiernobielu elektrofotografickú tlač a spotrebný materiál a služby s tým súvisiace. [74] Bolo predaných a nainštalovaných viac ako 5 tisíc jednotiek.

Spotrebný tovar a služby[upraviť | upraviť zdroj]

Kodak dodnes poskytuje podporu a vyrába spotrebný materiál pre produkty, ktorých vývoj alebo výroba ďalších generácií bola ukončená. Týka sa to najmä digitálnych fotoaparátov, atramentových náplní do tlačiarní, tlačových médií a pod. Pre produkty poskytuje okrem štandardnej telefonickej podpory aj servisné služby priamo na mieste.

Filmový priemysel a televízna produkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Kodak si stále udržuje dôležitú pozíciu pri inovovaní a vývoji vo filmovom priemysle. Veľa filmových a televíznych produkcií (filmy, seriály, dokumenty atď.) sú filmované na materiál od Kodaku. [75]

Kodak pomohol presadiť 35mm filmový štandard, známy ako "kinofilm" a 16mm formát pre domáce a nízkonákladové amatérske produkcie. Rovnako aj 8mm formát orientovaný na domáce použitie bol vyvinutý Kodakom. Po prechode na digitálnu technológiu bol vplyv Kodaku slabnúci, ale niektoré produkty boli ešte dlho a bežne zaužívané v televíznych štúdiách pod značkou Eastman Professional Video Tape Products.

Digitálne fotoaparáty a videokamery[upraviť | upraviť zdroj]

Viacero z digitálnych fotoaparátov Kodaku bolo navrhnutých a vyrábaných japonskou spoločnosťou Chinon Industries. V roku 2004 Kodak zakúpil Chinon a došlo k zlúčeniu japonskej pobočky Kodaku s Chinonom. Kodak tým získal najmä inžinierov a dizajnérov Chinonu, ktorí prešli pod Kodak Japan.

Fotografický film a papier[upraviť | upraviť zdroj]

Kodak stále pokračuje vo výrobe špeciálnych filmov a emulzií pre nové a populárnejšie spotrebiteľské formáty, aj keď už ukončil výrobu starších alebo menej populárnych filmov.

Je naďalej dominantným výrobcom halogénov striebra, používaných pri výrobe fotopapierov a fotomateriálu. V roku 2005 však ukončil výrobu fotopapiera prie čierno-bielu fotografiu.[76]

Významní ľudia v histórii spoločnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Prezidenti a CEO[upraviť | upraviť zdroj]

George Eastman
Meno Titul Obdobie
Henry A. Strong Prezident 1884 – 26. júla 1919
George Eastman Prezident 1921 – 7. apríla 1925
William G. Stuber Prezident 1925–1934
Frank W. Lovejoy Prezident 1934–1941
Thomas J. Hargrave Prezident 1941–1952
Albert K. Chapman Prezident 1952–1960
William S. Vaughn Prezident a CEO 1960 – 31. decembra 1968
Louis K. Eilers Prezident a CEO 1. januára 1969 – 17.mája 1972
Walter A. Fallon Prezident a CEO máj 18, 1972 – 1983
Colby H. Chandler CEO máj 1983 – jún 1990
Kay R. Whitmore CEO jún 1990 – 27. októbra 1993
George M. C. Fisher CEO 28. októbra 1993 – 31. decembra 1999
Daniel A. Carp CEO 1. januára 2000 – May 31, 2005
Antonio M. Pérez Člen rady a CEO 1. júna 2005 – 2014
Jeff Clarke CEO 12. marca 2014[77] – súčasnosť

Vedci[upraviť | upraviť zdroj]

Environmentálne dopady[upraviť | upraviť zdroj]

Kodak je zoširoka kritizovaný ekológmi a výskumnými pracovníkmi ako jeden z najhorších znečisťovateľov v Spojených štátoch. Podľa scorecard.org, internetového portálu, ktorý zhromažďuje informácie o znečistení firmami, Kodak je najhorší znečisťovateľ v štáte New York po tom, čo vypustil 4,4 milióna libier (~2 milióny kg) chemických látok do životného prostredia.[78]

Kodak vďaka reštrukturalizácii a obmedzeniu používania klasickej (chemickej) fotografie v prospech digitálnej výrazne znižuje nepriaznivý vplyv svojej chemickej výroby na životné prostredie, zdravie a bezpečnosť. Pravidelne zverejňuje detailné správy z tejto oblasti.[79]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Milestones- chronology [online]. . Dostupné online.
 2. a b USA : Securities and Exchange Commission. Dostupné online.
 3. Počet zamestnancov Kodaku naďalej klesá
 4. a b DISCLOSURE STATEMENT FOR DEBTORS’ JOINT PLAN OF REORGANIZATION UNDER CHAPTER 11 OF THE BANKRUPTCY CODE [online]. 30. apríl 2013. Dostupné online.
 5. Certificate of amendment to the restated certificate of incorporation of Eastman Kodak company [PDF]. New Jersey division of revenue, 8. jún 2005 2005. Dostupné online.
 6. a b Kodak Announces Emergence From Bankruptcy [online]. 3. september 2013. Dostupné online.
 7. Rees, Jasper, "The end of our Kodak moment", The Telegraph, January 20, 2012. z January 20, 2012.
 8. "Kodak embraces digital revolution", BBC News, January 13, 2004. z March 29, 2010.
 9. Dana Mattioli. "At Kodak, Patents Hold the Key to the Future", The Wall Street Journal, Dow Jones & Company, April 19, 2010. z July 8, 2011.
 10. Business Standard. Kodak files for bankruptcy, plans biz overhaul. Business-standard.com. prístup: January 19, 2012.
 11. a b "Kodak Files for Bankruptcy Protection", Bloomberg, January 19, 2012. z January 19, 2012.
 12. a b "Eastman Kodak Files for Bankruptcy", The New York Times, January 19, 2012. z January 19, 2012.
 13. "Kodak ditches digital camera business", CNN, February 9, 2012.
 14. Kodak announces plans to sell still film, commercial scanner, and kiosk divisions. The Verge. prístup: August 24, 2012.
 15. Gilbert, Ben (2013-01-23). Court approves Kodak financing, could exit bankruptcy by mid-2013. Engadget.com. prístup: 2013-03-03.
 16. Apple i Google pośród firm, które zapłaciły za patenty Kodaka 525 milionów dolarów | Newsy. Magazynt3.pl (2012-12-20). Retrieved on 2013-08-16.
 17. "Kodak bankruptcy officially ends", September 3, 2013. z October 1, 2013.
 18. "Kodak emerges from bankruptcy with focus on commercial printing", September 3, 2013. z October 1, 2013.
 19. "Kodak Exits Bankruptcy", New York Times, September 3, 2013.
 20. Kiplinger Washington Editors. "The story behind Kodak Trademark", April 1962, p. 40.
 21. Rochester University History Dept Eastman Dry Plate
 22. "Almanac: The birth of Kodak", CBS News, September 4, 2011. z 3 September 2012.
 23. a b Zlý zápis citácie.
 24. Milestones- chronology. prístup: January 20, 2012.
 25. COE, Brian (1978). Cameras. Crown Publishing, Inc. ISBN 0-517-53381-2.
 26. Gordon, John Steele (October 2003). What digital camera makers can learn from George Eastman. American Heritage. prístup: January 7, 2008.
 27. BRAYER, Elizabeth (1996). George Eastman. The Johns Hopkins University Press. ISBN 0-8018-5263-3.
 28. . Dostupné online.
 29. a b Dow Jones Industrial Average History. (PDF) Dow Jones Indexes. archivované na [http://www.djindexes.com/mdsidx/downloads/DJIA_Hist_Comp.pdf originál z 28. máj 2008 prístup: June 15, 2008.
 30. Merton J. Peck & Frederic M. Scherer, The Weapons Acquisition Process: An Economic Analysis (1962) Harvard Business School p.619
 31. "As Kodak struggles, Eastman Chemical thrives", Reuters, December 24, 2011. z December 26, 2011.
 32. Hiltzik, Michael, "Kodak's long fade to black", latimes.com, December 4, 2011. z December 11, 2011.
 33. Black, Larry, "Kodak to spin off chemicals: Eastman will become independent by the end of this year", The Independent, June 16, 1993. z January 21, 2012.
 34. "Kodak acquires Algotec for $42.5 million", November 18, 2003.
 35. "Kodak embraces digital revolution", BBC News, January 13, 2004. z January 2, 2012.
 36. "Kodak cuts 15,000 jobs worldwide", BBC News, January 22, 2004. z January 2, 2012.
 37. Teather, David, "Kodak pulls shutter down on its past", The Guardian, January 23, 2004. z January 2, 2012.
 38. . Dostupné online.
 39. . Dostupné online.
 40. "Kodak to Purchase OREX, Leader in Computed Radiography Products for Specialty Markets", Jan 18, 2005.
 41. Sullivan, Terry, "Kodak's Small, Sleek…Superzoom?", PC Mag, April 25, 2006. z December 19, 2011.
 42. "Kodak intros wireless digital cameras", Macworld, April 25, 2006. z December 19, 2011.
 43. "Kodak Posts a Wider Loss", The New York Times, August 2, 2006. z January 2, 2012.
 44. "Slumping film sales leave Kodak figures deep in red", The Guardian, August 2, 2006. z January 2, 2012.
 45. Kodak to Sell Health Group to Onex for up to $2.55 billion. Eastman Kodak: (January 10, 2007). prístup: January 7, 2008.
 46. Kodak Completes Sale of Health Group to Onex. Eastman Kodak: (May 1, 2007). prístup: January 7, 2008.
 47. "Rohm and Haas to buy Kodak's light management films unit", Reuters, April 19, 2007. z January 22, 2012.
 48. "Chi Mei, Kodak ink deal to make slimmer screens", Taipei Times, May 26, 2007. z January 15, 2012.
 49. Color Filter Array 2.0. (June 14, 2007).[nefunkčný odkaz]
 50. Press Release: Kodak and Lexar Announce New Extended Five-Year Agreement. Eastman Kodak: (September 4, 2007).
 51. The Wall Street Journal November 26, 2008. Katherine Boehret. Family Snapshots in the Splendor of HD.
 52. Paul, Franklin, "Kodak to cut up to 4,500 jobs", Reuters.com, January 29, 2009.
 53. "Kodak Will Retire Kodachrome, Its Oldest Color Film Stock", The New York Times. z December 26, 2011.
 54. Topping, Alexandra, "Mama, they've taken away my nice bright Kodachrome colours", The Guardian, June 23, 2009. z December 26, 2011.
 55. Rocnow.com. Rocnow.com. prístup: January 19, 2012.
 56. "S&P ousts Kodak, but its shares rise". z December 13, 2010.
 57. "Kodak Hires Restructuring Lawyers". z September 30, 2011.
 58. "Beleaguered Kodak faces delisting from NYSE", Chicago Tribune, January 3, 2012.
 59. Humer, Caroline, "Struggling Kodak film group split up, shares soar", Reuters, January 10, 2012. z January 15, 2012.
 60. Jarzemsky, Matt, "Kodak separates business into consumer and commercial segments", The Australian, January 10, 2012. z January 15, 2012.
 61. "Photography icon Eastman Kodak has filed for Chapter 11 bankruptcy. –", Usatoday.com, January 19, 2012. z January 19, 2012.
 62. Truesense Imaging Announces Independent Operation - Truesense Imaging, Inc. Truesenseimaging.com.
 63. "- Kodak to Cease Digital Camera Production", PC Magazine, February 9, 2012. z February 9, 2012.
 64. "- Kodak Focuses Consumer Business On More Profitable Growth Opportunities", Kodak, February 9, 2012. z February 9, 2012.
 65. "Kodak to sell film business that made its name", The Chicago Tribune, August 24, 2012. z August 24, 2012.
 66. Jones, Roland. Kodak plans to cut another 1,000 jobs. NBC News. prístup: 10 September 2012.
 67. "Kodak quits printers, wants new deadline", USA Today, September 28, 2012. z September 29, 2012.
 68. "Kodak in $525 mln patent deal, eyes bankruptcy end", Reuters, December 19, 2012. z December 20, 2012.
 69. "Kodak selling two businesses to pension plan", April 29, 2013. z October 1, 2013.
 70. "Kodak emerges from Chapter 11", Screen Daily, September 4, 2012. z September 13, 2012.
 71. Video "The opening of the new Kodak" [online]. 17. október 2013. Dostupné online.
 72. "Update: Kodak exits Chapter 11", September 4, 2013. z November 11, 2013.
 73. "AP EXCLUSIVE: Kodak CEO talks company's future", September 3, 2013. z November 11, 2013.
 74. "Kodak Proclaims, “We Are Ready” for Whatever Life after Chapter 11 May Bring", September 6, 2013. z November 11, 2013.
 75. "Kodak Emerges From Bankruptcy", September 3, 2013. z January 31, 2014.
 76. "Kodak to Stop Making Black-and-White Paper", Fox News, June 16, 2005. z January 7, 2008.
 77. New Kodak CEO in 2014
 78. Facilities Releasing TRI Chemicals to the Environment. prístup: January 7, 2008.
 79. Corporate Citizenship. Eastman Kodak. prístup: January 7, 2008.
 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kodak na anglickej Wikipédii.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • ACKERMAN, Carl William, George Eastman : founder of Kodak and the photography business, Beard Books, Washington, D. C., 2000.
 • BINANT, Philippe, Au coeur de la projection numérique, Actions, 29, 12-13, Kodak, Paris, 2007.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]