Olympijská dedina vo Vancouveri

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Olympijská dedina vo Vancouveri dva dni pred zahájením hier

Olympijská dedina vo Vancouveri (Vancouver Olympic Village - VOV) je olympijská dedina, ktorá sa nachádza v kanadskom meste Vancouver pre účely ubytovania športovcov, trénerov a športových funkcionárov počas Zimných olympijských a paralympijských hier v roku 2010.[1] Rozprestiera sa na ploche o veľkosti 56 000 m² na ktorej je umiestnených 600 ubytovacích jednotiek pre viac ako 2 800 športovcov, trénerov a funkcionárov.

Olympijská dedina vo Vancouveri počas výstavby

Olympijská dedina sa rozprestiera na mieste bývalej priemyselnej zóny na ktorej sa až donedávna nachádzali poväčšinou iba parkoviská. Leží na pobreží u juhovýchodnej strany zálivu False Creek, na sever od 2 Avenue medzi ulicami Quebec Street a Manitoba Street. Na juh od budovy Science Worldu je jej nábrežie súčasťou vancouverského nábrežia - promenády pre chodcov a cyklistov.

Olympijská dedina vo Whistleri (Whistler Olympic and Paralympic Village - WOPV) sa nachádza v meste Whistler a takisto bola využitá pre účely Zimných olympijských a paralympijských hier v roku 2010. Je menšia ako tá vo Vancouveri, prichýli viac ako 2 400 športovcov, trénerov a funkcionárov, pričom 450 lôžok bolo špeciálne upravených pre potreby vozíčkárov. Prípravné práce sa začali v roku 2006, pričom samotná výstavba sa rozbehla v marci 2007. Dokončená bola v lete v roku 2009.

Výstavba[upraviť | upraviť zdroj]

Prípravné práce sa spolu s výstavbou začali vo februári 2006. Dokončená bola v novembri 2009, po jej dokončení bola zverená do správy Organizačného výboru pre olympijské hry vo Vancouveri - Vancouver Organizing Committee (VANOC) za účelom užívania počas konania olympijských hier. Po ich skončení sa 7. apríla 2010 olympijská dedina vrátila späť do vlastníctva mesta Vancouver. Následne bola prestavaná na obytnú zónu so spoločenským a kultúrnym strediskom, tromi jaslami, základnou školou, parkom a verejným námestím.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Southeast False Creek and Olympic Village [online]. City of Vancouver, [cit. 2009-06-03]. Dostupné online.
  2. 2010 Villages [online]. City of Vancouver, [cit. 2009-06-03]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49° 16′ 15″ s. š., 123° 6′ 23″ z. d.