Olympijská dedina vo Vancouveri

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olympijská dedina vo Vancouveri dva dni pred začatím hier

Olympijská dedina vo Vancouveri (Vancouver Olympic Village – VOV) je olympijská dedina, ktorá sa nachádza v kanadskom meste Vancouver pre účely ubytovania športovcov, trénerov a športových funkcionárov počas Zimných olympijských a paralympijských hier v roku 2010.[1] Rozprestiera sa na ploche o veľkosti 56 000 m² na ktorej je umiestnených 600 ubytovacích jednotiek pre viac ako 2 800 športovcov, trénerov a funkcionárov.

Olympijská dedina vo Vancouveri počas výstavby

Olympijská dedina sa rozprestiera na mieste bývalej priemyselnej zóny na ktorej sa až donedávna nachádzali poväčšine iba parkoviská. Leží na pobreží u juhovýchodnej strany zálivu False Creek, na sever od 2 Avenue medzi ulicami Quebec Street a Manitoba Street. Na juh od budovy Science Worldu je jej nábrežie súčasťou vancouverského nábrežia – promenády pre chodcov a cyklistov.

Olympijská dedina vo Whistleri (Whistler Olympic and Paralympic Village – WOPV) sa nachádza v meste Whistler a takisto bola využitá pre účely Zimných olympijských a paralympijských hier v roku 2010. Je menšia ako tá vo Vancouveri, prichýli viac ako 2 400 športovcov, trénerov a funkcionárov, pričom 450 lôžok bolo špeciálne upravených pre potreby vozičkárov. Prípravné práce sa začali v roku 2006, pričom samotná výstavba sa rozbehla v marci 2007. Dokončená bola v lete v roku 2009.

Výstavba[upraviť | upraviť zdroj]

Prípravné práce sa spolu s výstavbou začali vo februári 2006. Dokončená bola v novembri 2009, po jej dokončení bola zverená do správy Organizačného výboru pre olympijské hry vo Vancouveri – Vancouver Organizing Committee (VANOC) s cieľom používať dedinu počas konania olympijských hier. Po ich skončení sa 7. apríla 2010 olympijská dedina vrátila späť do vlastníctva mesta Vancouver. Následne bola prestavaná na obytnú zónu so spoločenským a kultúrnym strediskom, tromi jaslami, základnou školou, parkom a verejným námestím.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Southeast False Creek and Olympic Village [online]. City of Vancouver, [cit. 2009-06-03]. Dostupné online.
  2. 2010 Villages [online]. City of Vancouver, [cit. 2009-06-03]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49° 16′ 15″ s. š., 123° 6′ 23″ z. d.