False Creek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Záliv False Creek

False Creek je krátky záliv v strede Vancouveru. Oddeľuje centrum mesta - Downtown od zvyšku mesta. Je pomenovaný po Georgeovi Henrym Richardsovi počas jeho hydrografického prieskumu v rokoch 1856 až 1863. Science World leží na jeho východnom konci a most Burrard Bridge sa klenie ponad jeho západný koniec. Ponad záliv False Creek sa klenú dva ďalšie mosty, Granville Bridge a Cambie Bridge.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Počas prvej svetovej vojny bola východná časť False Creeku, ktorá predtým viedla po Clark Drive, vyplnená americkou železnicou Great Northern Railway a Kanadskou pacifickou železnicou, aby získali novú pôdu pre ich trate a železničné stanice či terminály. Až do 50. rokov 20. storočia sa objavovali návrhy na vysušenie zálivu až po ulicu Granville Street, no nikdy sa nezrealizovali.

False Creek bol priemyselným srdcom Vancouveru až do 50. rokov 20. storočia. Bolo v ňom veľa píl a menších prístavísk a tiež železničná stanica Pacific Central Station, ktorá bola konečnou stanicou hlavných kanadských železníc na západe.

Po tom, čo sa priemysel presunol do iných oblastí, začali priľahlé oblasti False Creeku chátrať. No oblasť prešla v 70. rokoch značným omladením, pričom zmeny sa najskôr prejavili na ostrove Granville. Na južnom brehu zálivu tiež vyrástli nové družstevné byty.

False Creek prešiel ďalšou transformáciou v 80. rokoch, keď sa stal hlavným strediskom konania Svetovej výstavy Expo 86. Odvtedy vyrástli na severnom brehu nové výškové obytné domy pre ľudí s vyššími príjmami, čo zvýšilo počet obyvateľov na polostrove v strede mesta (Downtowne) o ďalších 50 000.

Šport[upraviť | upraviť zdroj]

V blízkosti zálivu False Creek sa nachádza niekoľko veľkých športovísk a štadiónov. Patrí medzi nich hokejový štadión Rogers Arena, sídlo Vancouveru Canucks a BC Place, v ktorom hrá ragbyový tím BC Lions. V minulosti sa na okolí zálivu konali aj automobilové preteky Molson Indy, no po sezóne v roku 2004 sa presunuli do Edmontonu. V juhovýchodnej časti zálivu False Creek v súčasnosti v rámci príprav na XXI. Zimné olypijské hry prebieha renovácia. V zálive sa každý jún koná Festival dračích člnov.

Panoráma zálivu False Creek, na obrázku je vidieť BC Place, Plaza of Nations, Science World a Downtown
Panoráma zálivu False Creek, na obrázku je vidieť BC Place, Plaza of Nations, Science World a Downtown

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]


Súradnice: 49° 16′ 11″ s. š., 123° 07′ 24″ z. d.