Little Italy (Vancouver)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Burnaby Heights, pohľad z Capitol Hill. Na pozadí je vancouverský downtown

Little Italy je územie vo východnej časti kanadského mesta Vancouver v mestskej časti Grandview-Woodland, ktoré bolo historickou enklávou etnických talianov. Obchody a kultúrne zariadenia sa v Little Italy nachádzajú pozdĺž Commercial Drive, ktoré je aj v súčasnosti sociálnym centrom východnej časti mesta. Etnickí taliani mali v tej oblasti veľký vplyv od 30. až do 70. rokov.

Po prvej svetovej vojne osídlili emigranti z Talianska chudobnú oblasť na okolí Commercial Drive a veľkou mierou prispeli k jej rozvoju. No v roku 1975 kombinácia kultúrnej asimilácie, zahraničných prisťahovalcov, sťahovanie talianov do predmestí a náboženská schizma v talianskej komunite viedli k úpadku vplyvu a koncentrácie etnických talianov vo Vancouveri.

V súčasnosti je v oblasti Metro Vancouver niekoľko talianskych obchodov, kultúrnych skupín a zoskupení, no v žiadnej časti okresu obyvatelia talianskeho pôvodu nedominujú.

V priľahlom meste Burnaby, v oblasti Burnaby Heights síce nemajú taliani väčšinu, no značná časť jej obyvateľov je talianskeho pôvodu. Na East Hastings Street, medzi Boundary a Duthie je ďalšie obchodné centrum pre taliansku komunitu. Je tam množstvo talianskych kaviarní, cukrární a reštaurácií a obchod s detským oblečením, ktorý dováža svoje oblečenie priamo z Talianska. St. Helen's a Holy Cross sú dva katolícke kostoly, ktoré slúžia bohoslužby v taliančine. Postarší taliani sa často schádzajú v parku Confederation Park, kde hrajú bocce.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]