Greektown (Vancouver)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha mestskej časti Kitsilano, Greektown leží približne v jej strede

Greektown je názov historickej enklávy gréckych prisťahovalcov a ich potomkov vo vancouverskej mestskej časti Kitsilano. Tento názov je neformálny, hranice Greektownu neboli nikdy presne zadefinované. No križovatka ulíc West Broadway a Macdonald Street je považovaná za jeho centrum. Obyvatelia West Side - západnej časti Vancouveru označujú Greektown ako "Greek West Broadway". Obyvatelia gréckeho pôvodu túto oblasť volajú Ουέστ Μπροντουέι (West Broadway).

Grécka identita obyvateľov tejto enklávy časom značne zoslabla, pričom hlavnými zvyškami Greektownu ostal grécky ortodoxný kostol St. George's na rohu ulíc 31 Avenue a Arbutus, klub Athens Social Club, grécky supermarket a nadpriemerná koncentrácia gréckych reštaurácií. Kostol je známy svojou tradičnou byzantskou ikonografiou. Grécke spoločenstvo St. George's Hellenic Community of Vancouver organizuje každý rok od 20. do 22. októbra Festival gréckych jedál.

Každý jún sa v mestskej časti Kitsilano koná kultúrny festival Hellenic Cultural Festival. Ten vrcholí počas osláv dňa Greek Day, keď je Broadway uzavretá pre automobilovú dopravu medzi ulicami MacDonald a Blenheim pre rodinne orientovanú zábavu. Festival je súčasťou snáh o oživenie gréckej identity v Greektowne.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení Druhej svetovej vojny sa grécki utečenci z Európy a západnej Kanady sústredili v mestskej časti Kitsilano vo Vancouveri. Vybudovali grécky ortodoxný kostol, viacero obchodov a klubov, školy, banku, založili viacero novín a neskôr aj televíznu stanicu.

Podľa sčítania ľudu v roku 1971 bola gréčtina druhým najčastejším jazykom v oblasti Kitsilana. V roku 1974 dalo mesto podnet na vytvorenie výročného dňa Greek Day v tejto mestskej časti.

Počas 80. rokov kombinácia kultúrnej asimilácie, príliv generácie baby boomers (detí narodených po druhej svetovej vojne), rastu cien nehnuteľností a masovej emigrácie z Ázie značne narušila grécky vplyv v oblasti. Počas tohto obdobia sa veľký počet gréckych obchodov z Greektownu jednoducho odsťahoval, či zanikol a televízna stanica prestala vysielať. Greek Day bol zrušený v roku 1988. Veľký počet Grékov sa presťahoval do iných častí regionálneho okresu Metro Vancouver, prípadne vrátilo do Grécka. Takisto veľa Grékov, ktorí sa v tej dobe prisťahovali do Vancouveru nemalo žiadne spojenie, či povedomie s Greektownom.

Sčítanie obyvateľov v roku 2001 odhalilo, že počet obyvateľov Kitsilana, ktorí majú ako rodný jazyk gréčtinu sa zmenšil na dve percentá, čo bol oveľa menší počet, ako tých, ktorí hovorili anglicky, kantónskou čínštinou, francúzštinou či nemčinou.

V roku 2005 mesto Vancouver, vláda Britskej Kolumbie a Grécka vláda podporili návrat dňa Greek Day, ktorý sa od tej doby oslavuje každým rokom.

Súradnice: 49° 15′ 51″ s. š., 123° 10′ 05″ z. d.