Gastown

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gastown

Gastown je historická štvrť vo Vancouveri, ležiaca medzi mestskými časťami Downtown a Downtown Eastside. Je ohraničená ulicou Water Street a trasou Kanadskej pacifickej železnice a ulicami Columbia Street, Hastings Street a Cambie Street.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Gastown bol prvým centrom mesta – downtownom. Je pomenovaný po Johnovi Deightonovi, britskom námorníkovi, kapitánovi parníka a barmanovi, prezývanom Utáraný Jack - Gassy Jack, ktorý v tejto oblasti v roku 1867 otvoril prvý saloon. Gastown začal čoskoro prosperovať vďaka svojej píle a svojmu prístavu a rýchlo sa stal hlavným strediskom obchodu na okolí fjordu Burrard Inlet. Stal sa domovom pre lesných robotníkov a rybárov a pre posádky plachetníc, ktoré priplávali naložiť náklad dreva do Gastownu a mesta Moodyville, ležiaceho na severe fjordu Burrard Inlet.

V roku 1886 bolo založené mesto Vancouver a Gastown sa stal jeho súčasťou. V ten istý rok vypukol veľký požiar, ktorý Gastown s výnimkou dvoch budov premenil na spálenisko. Oblasť Gastownu bola kompletne prestavaná a darilo sa jej, stala sa strediskom veľkoobchodov až do vypuknutia Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Až do zavedenia prohibície bol Gastown centrom nočného života – bolo v ňom 300 barov a krčiem. Po skončení hospodárskej krízy sa Gastown stal opomínanou a ošarpanou štvrťou vo veľkom a rozvíjajúcom sa meste a na tejto úrovni ostal až do 60. rokov.

V 60. rokoch sa občania mesta postavili proti plánom výstavby diaľnice, ktorej trasa mala smerovať cez historické štvrte Gastown a Chinatown a mestskú časť Strathcona. Kampaň vedená obchodníkmi a majiteľmi podnikov spolu s demonštrantmi, z ktorých niektorí boli Američania, vyhýbajúci sa povolaniu do armády (koncom 60. a začiatkom 70. rokov prebiehala vojna vo Vietname) vyvíjali nátlak na vládu provincie Britská Kolumbia, ktorá napokon v roku 1971 vyhlásila Gastown za súčasť historického dedičstva, čím sa jeho historické budovy uchovali do dnešných čias.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Steam clock - Parné hodiny v Gastowne

V Gastowne sú obchody so suvenírmi pre turistov (na ulici Water Street), nočné podniky, reštaurácie, domovy ľudí s najnižšími príjmami aj nové kvalitné domy pre obyvateľov s vyšším príjmom. Ďalej sú tu právnické kancelárie, architektonické štúdiá, počítačové obchody, internetové kaviarne, umelecké galérie, hudobné a umelecké štúdiá a herecké a filmové školy.

Najslávnejšou (no nie najstaršou) pamiatkou v Gastowne sú Steam clock, parné hodiny. Nachádzajú sa na rohu ulíc Cambie Street a Water Street. Dlho boli poháňané elektrinou, no po ich oprave s finančnou pomocou miestnych obchodov už opäť fungujú iba na paru. Sú poháňané nízkotlakovou parou, ktorá poháňa miniatúrny parný stroj v podstavci hodín. K oznamovaniu času slúži hvizd pary.

Medzi populárne kultúrne podujatia, ktoré sa v Gastowne konajú každý rok patrí Medzinárodný jazzový festival (Vancouver International Jazz Festival) a medzinárodné cyklistické preteky Tour de Gastown.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49° 17′ 03″ s. š., 123° 06′ 31″ z. d.