Downtown (Vancouver)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha Downtownu

Downtown je vancouverská mestská časť. Nachádza sa v spodnej časti severného výbežku polostrova Burrard. Je to centrum obchodu, kultúry, finančných inštitúcií, samosprávy a zábavy vo Vancouveri a v celom regionálnom okrese Metro Vancouver a oblasti Lower Mainland.

V užšom zmysle (ľudovo) sa ako Downtown označuje len "stredná" časť administratívneho Downtownu - približne územie medzi Coal Harbour, West Endom a Chinatownom, okrem Yaletownu.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Mrakodrapy v downtowne
Nočná panoráma downtownu

Oblasť Downtownu je na severe ohraničená fjordom Burrard Inlet, Stanley Parkom a mestskou časťou West End na západe, zálivom False Creek na juhu a mestskou časťou Downtown Eastside na východe.

Okrem mrakodrapov v ktorých sídlia finančné a obchodné inštitúcie oblasť Downtownu zahŕňa aj Yaletown, bývalú priemyselnú oblasť, ktorá bola po skončení Expa v roku 1986 transformovaná do podoby dnešnej luxusnej obytnej štvrte a Coal Harbour. Madzi ďalšie oblasti, ktoré sa chápu ako súčasť Downtownu, patria Granville Mall a Granville Entertainment District, Downtown South, Gastown, Japantown a Chinatown.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže Downtown je z troch strán obklopený vodou je k nemu prístup značne obmedzený. S okolím ho spájajú štyri veľké mosty: Lions Gate Bridge, spájajúci mestá v oblasti North Shore a diaľnicu Trans Canada Highway a mosty Burrard Bridge, Cambie Bridge a Granville Bridge, ktoré zaisťujú prístup k obchodným oblastiam a obytným štvrtiam na juh od zálivu False Creek.

Železničná stanica Waterfront Station

Historická železničná stanica Waterfront Station je hlavným dopravným uzlom kombinovanej verejnej dopravy v centre Downtownu. Cez downtown prechádza väčšina autobusových liniek v smere zo severu na juh a linky z predmestí v North Shore, Burnaby, Tri-Cities, Richmondu, Delty a Surrey. Nachádzajú sa tu štyri stanice nadzemného metra SkyTrain, ktoré využívajú zdieľané trasy Expo Line a Millennium Line od stanice Waterfront Station cez starý Dunsmuir Tunnel. Kompa SeaBus zaisťuje prepravu pasažierov na pobrežie North Shore a železnica West Coast Express na východné predmestia. V Downtowne sú aj heliporty a terminály pre hydroplány, zaisťujúce prepravu pozdĺž fjordu Burrard Inlet.

17. augusta 2009 bola uvedená do prevádzky nová trasa nadzemného metra SkyTrain s označením Canada Line. Spojila Downtown s Richmondom a medzinárodnym letiskom Vancouver International Airport. V Downtowne má tri stanice, tiahnuce sa smerom na juh od železničnej stanice Waterfront Station.

Športoviská[upraviť | upraviť zdroj]

BC Place (vľavo) a GM Place (vpravo), dva športové štadióny v Downtowne

V centre Downtownu sú dva veľké štadióny. Hokejový klub NHL Vancouver Canucks hrá svoje domáce zápasy na štadióne GM Place, zatiaľ čo ragbyový klub BC Lions, pôsobiaci v CFL svoje zápasy na domácej pôde odohráva na susediacom štadióne nazvanom BC Place. Basketbalový klub Vancouver Grizzlies, hrajúci v NBA svoje zápasy hrával tiež na pôde štadióna BC Place, predtým než sa odsťahoval do Memphisu a zmenil svoj názov. V súčasnosti sa zvažuje návrh na výstavbu futbalového štadióna pre klub Vancouver Whitecaps, hrajúci v USL.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49° 17′ 03″ s. š., 123° 07′ 16″ z. d.