Japantown (Vancouver)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Deti v Japantowne v roku 1927

Japantown, známy aj ako Little Yokohama, či Little Tokyo bola mestská časť v kanadskom meste Vancouver, ktorú obývali japonskí emigranti. Nachádzala sa na sever od Chinatownu. Začiatkom 20. storočia na ňu zaútočili členovia Ligy za vylúčenie Ázijcov, ktorí vypálili časti Chinatownu. Japantown bol pred týmito násilníkmi varovaný a jeho obyvateľom sa podarilo zabrániť členom Ligy v ničení ich obchodov.

Japonské kultúrne centrum vo Vancouveri

Počas druhej svetovej vojny, keď boli kanadskí občania japonského pôvodu internovaní v táboroch a ich majetok skonfiškovaný, prestal byť Japantown čisto japonským etnickým územím. Aj keď sa doňho po skončení vojny niektorí Japonci vrátili, ich komunita sa už nikdy neobnovila. Jeho územie je teraz súčasťou mestskej časti Downtown Eastside.

Pozdĺž ulice Powell Street stále existuje zopár odkazov na bývalú japonskú štvrť. Buddhistický chrám Vancouver Buddhist Church, ktorý v minulosti slúžil ako Japonský metodistický kostol. Pred vypuknutím boomu otvárania japonských reštaurácií v 80. rokoch, sa na Powell Street nachádzali dve jediné japonské reštaurácie vo Vancouveri.

V parku Oppenheimer Park sa koná každý rok dvojdňový pouličný festival Powell Street Festival.

Nový Japantown[upraviť | upraviť zdroj]

Na ulici Alberni Street, medzi ulicou Burrard Street a mestskými časťami West End a downtown vznikla rozširujúca sa enkláva japonských maloobchodov a reštaurácií. Táto oblasť sa niekedy označuje ako New Japantown, alebo Little Ginza.

Táto oblasť je na vzostupe už 20 rokov. Nachádzajú sa v nej luxusné reštaurácie, tanečné kluby, karaoke bary, obchody a butiky so značkovým zbožím. Sú často navštevované návštevníkmi mesta a turistami z Japonska, ktorí hľadajú tovar a suveníry za vyjednanú cenu, podobnú cenám v Tokiu, alebo v Ósake.

Externý odkaz[upraviť | upraviť zdroj]