Chinatown (Vancouver)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brána Millennium Gate, ktorá sa nachádza na západnom vstupe do Chinatownu

Chinatown vo Vancouveri je najväčšou čínskou štvrťou v Kanade a jednou z najväčších čínskych štvrtí v Severnej Amerike. Nachádza sa na okolí ulice Pender Street. Na západe ju ohraničuje historická štvrť Gastown a mestská časť Downtown, na severe mestská časť Downtown Eastside a pozostatky bývalej historickej švrte Japantown a na východe mestská časť Strathcona. Približné hranice oblasti s obchodmi v Chinatowne určujú ulice Hastings, Georgia, Gore a Taylor Street, no jej hranice zasahujú až do južných častí mestskej časti Downtown Eastside. Ulice Pender, Gore a Main Street sú hlavným centrom obchodu v čínskej štvrti.

Oslava Čínskeho nového roku v roku 2007

Mesto Vancouver je pre svoju početnú populáciu obyvateľov čínskeho etnika, či už viacgeneračných Kanaďanov čínskeho pôvodu, alebo čínskych emigrantov z Hongkongu, niekedy prezývaný "Hongcouver". Chinatown síce ostal jednou z hlavných turistických atrakcií, no v nedávnej minulosti ho zatienila nová ázijská obchodná štvrť, ktorú si v 80. rokoch veľa bohatých a vplyvných čínskych emigrantov z Hongkongu a Taiwanu vybudovalo na predmestí Vancouveru pozdĺž cesty Road no. 3 v meste Richmond. Táto nová oblasť sa nazýva Golden Village.

Najväčšia oblasť, v ktorej žijú Kanaďania čínskeho pôvodu v Regionálnom okrese Metro Vancouver sa od 80. a 90. rokov nachádza na Vancouverovom ostrove vo Victorii, hlavnom meste provincie Britská Kolumbia.

Čínska záhrada Dr. Sun Yat-Sena

Chinatown bol v minulosti známy pre jeho neónové reklamy, no tie sa začali demontovať po schválení nariadenia o umiestňovaní reklám v roku 1974. Poslednou veľkou reklamou bol neón Ho Ho, ktorý zobrazoval misku ryže a paličky, používané pri jedle. Bol odstránený v roku 1997. V Chinatowne sú snahy zvýšiť bezpečnosť nájmom súkromnej bezpečnostnej služby, hľadať nové formy marketingu a zriadiť nové byty obnovou a renováciou niektorých historických budov.

V súčasnom Chinatowne sa nachádza veľa tradičných čínskych reštaurácií, banky, tržnice, čajovne, obchody s odevmi a ďalšie obchody, ktoré slúžia miestnym obyvateľom aj turistom. Sídli tu aj redakcia Sing Tao Daily, jedného zo štyroch čínskych denníkov v meste. Centrálu a televízne štúdio tu má aj televízna stanica Channel M.

Od roku 2004 prebieha v okolitých štvrtiach, najmä v Downtowne veľký rekonštrukčný a stavebný boom. Na okolí miesta, kde sa v roku 1986 konala svetová výstava Expo 86 vyrastajú nové výškové obytné budovy a veľké investície boli použité aj na výstavbu nového nákupného strediska "International Village", odpovedi downtownu na ázijské nákupné strediská v Golden Village.

Demografia[upraviť | upraviť zdroj]

Ako väčšina čínskych štvrtí, je aj Chinatown vo Vancouveri obývaný najmä staršími ľuďmi, no mladší obyvatelia mesta, vrátane Taiwančanov, belochov aj obyvateľov z Hongkongu sa v poslednej dekáde začali vracať a usadzovať v Chinatowne pre jeho polohu pri centre - downtowne mesta. Vďaka tomu Chinatown ostal centrom čínskej kultúry a obchodu v regióne.

Fakty a údaje o Chinatowne[upraviť | upraviť zdroj]

Budova Sam Kee Building
Ulica v Chinatowne
  • Brána "China Gate" na ulici Pender Street bola darovaná mestu Vancouver vládou Čínskej ľudovej republiky po skončení svetovej výstavy Expo 86, kde bola vystavená. Po tom, čo takmer 20 rokov stála na súčasnom mieste, bola prestavaná a zrenovovaná, s pridaním kameňa a oceli. Jej rekonštrukcia bola financovaná z vládnych a súkromných zdrojov. Zrenovovaná brána bola opäť odhalená v októbri 2005, počas návštevy guvernéra čínskej provincie Kuang-tung, Huang Huahua.
  • Budova Sam Kee Building, patriaca spoločnosti Sam Kee Company, ktorú viedol Chang Toy, jeden z najbohatších čínskych obchodníkov v Chinatowne na prelome 19. a 20. storočia. V roku 1903 kúpil od mesta pozemok štandardnej veľkosti. No v roku 1912 sa mesto rozhodlo rozšíriť ulicu Pender Street a rozšírilo ju o 24 stôp do jeho pozemku. V roku 1913 architekti Brown a Gillam navrhli úzku, oceľou vystuženú samostatne stojacu budovu širokú iba šesť stôp. V jej suteréne, ktorý sa pod chodníkom rozširoval, boli verejné kúpele, na prízemí boli obchody a na prvom poschodí kancelárie. V 80. rokoch prešla budova rekonštrukciou. Podľa Guinessovej knihy rekordov je to najužšia obchodná budova na svete.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem Číňanov z Taiwanu, Hongkongu a pevninskej Číny sa v oblasti usadili aj Číňania z Latinskej Ameriky. Väčšina z nich pochádza z Peru a do Vancouveru sa presťahovali po tom, čo sa generál Juan Velasco Alvarado, tamojší diktátor zmocnil vo vojenskom prevrate vlády v Peru. Ďalší pochádzajú z Brazílie, Mexika a Nikaragui.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49° 16′ 48,75″ s. š., 123° 5′ 51″ z. d.