Guinnessova kniha rekordov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Guinessova kniha rekordov)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Múzeum Guinnessovej knihy rekordov v Hollywoode.

Guinnessova kniha rekordov (v origináli Guinness Book of Records) je každoročne vydávaná kniha, obsahujúca medzinárodne uznávanú zbierku svetových rekordov, ľudských úspechov, ako aj extrémov prírody.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

10. novembra, 1951 sir Hugh Beaver, ktorý bol v tom čase generálnym riaditeľom pivovaru Guinness bol na stretnutí poľovníkov vo Wexfordskej zátoke pri rieke River Slaney v Írsku. Počas večierku sa dostal do sporu o tom, že ktoré lovné vtáctvo je najrýchlejšie v Európe, či je to kulík zlatý, alebo jarabica. V ten večer v Castlebridge, Beaver dospel k názoru, že je nemožné získať spoľahlivý zdroj pre potvrdenie či to je alebo nie je kulík. Napadlo mu, že musí byť omnoho viacej rôznych "sporov" a stávok, ktoré sú počas noci vo všetkých krčmách a v skutočnosti neexistuje kniha, v ktorej by boli zozbierané informácie, ktoré by mohli potvrdiť, alebo vyvrátiť argumenty o tom, čo je pravda, a čo nie. Uvedomil si, že takáto kniha by sa mohla veľmi ľahko stať populárnou.

Beaverov nápad sa začal realizovať, keď mu Christopher Chataway, zamestnanec pivovaru Guinness odporučil dvoch študentov, dvojičky Norrisa a Rossa McWhirterovcov, ktorí v tom čase rozbehli v Londýne informačnú agentúru. Títo dvaja bratia dostali poverenie zhromaždiť informácie pre prvú Guinessovu knihu rekordov, ktorá bola v auguste, 1954 vydaná a rozdaná v náklade tisíc výtlačkov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]