Bangalúr

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obchodná ulica, Bangalúr

Bangalúr alebo Bengalúr(u) alebo Béngalúru (po kannadsky Bengalúru - ಬೆಂಗಳೂರು, po anglicky Bangalore) je hlavné mesto indického štátu Karnátaka. Má rozlohu 476,66 km² a počet obyvateľov v metropolitnej oblasti okolo 6,1 milióna, čím je to tretie najväčšie mesto v Indii a piata najväčšia indická metropolitná oblasť.

1. novembra 2006 bol oficiálne zmenený názov mesta z Bangalore na kannadský názov Bengalúru.

Silicon Valley of India[upraviť | upraviť kód]

Silicon Valley of India čiže Kremíkové údolie Indie je prezývka indického mesta Bengalúr, hlavného mesto juhoindického štátu Karnataka. Toto meno potvrdzuje status Bengalúr ako centra pre informačné technológie (IT) spoločností v Indii, keď sa porovnáva s pôvodným Silicon Valley, umiestneným okolo údolia Santa Clara v Kalifornii, hlavným centrom pre IT firmy v USA. Jedna z najranejších zmienok o tejto prezývke je v neskorých 1980-tich rokoch v Indian Express. Častejšie používanie prezývky Bangalore začalo v roku 1990, bolo založené na spojení firiem so špecializáciou na výskum a vývoj (R & D), elektroniku a tvorbu softvéru.

Nachádza sa tu indický inštitút vedy podporujúci technologické vzdelanie. Ale aj organizácie ako Hindustan Aeronautic, Indian Space Research alebo National Aeronautical Laboratorya.