Preskočiť na obsah

Kannadčina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
kannada
(ಕನ್ನಡ Kannaḍa)
ŠtátyKarnataka, India
RegiónIndia
Počet hovoriacich38 miliónov [1], 35 miliónov [2]
Poradie27. [3]
Klasifikáciadrávidské jazyky
  • južné
Písmotelugské písmo
Postavenie
Úradný jazykIndia
Regulátorrôzne agentúry a vláda Karataky [4]
Jazykové kódy
ISO 639-1kn
ISO 639-2kan
ISO 639-3kan
Wikipédia
Adresakn.wikipedia.org
Pomenovanieವಿಕಿಪೀಡಿಯ ಒಂದು ಮುಕ್ತ ವಿಶ್ವಕೋಶ
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
Rozšírenie kannadčiny v Indii

Kannadčina (ಕನ್ನಡ Kannaḍa) je úradným jazykom v juhoindickom federálnom štáte Karnátaka. Patrí do rodiny drávidských jazykov.

S približne 45 miliónmi ľudí, pre ktorých je tento jazyk materiským, patrí kannadčina k štyrom veľkým juhoindickým jazykom. Ak k tomu pripočítame ľudí, ktorí ju používajú ako druhý jazyk, dostaneme číslo asi 55 miliónov hovoriacich týmto jazykom. Kannadčina je jedným z 23 oficiálnych jazykov Indie.

Podobne ako veľa ostatných jazykov rozšírených na indickom subkontinente, prebrala aj kannadčina veľa slov zo sanskritu. Okrem toho moderná slovná zásoba obsahuje značné množstvo prevzatých slov z angličtiny.

Nápis na dopravnej značke v kannadčine

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Kannadčina, jeden z najstarších drávidských jazykov, má dlhé a bohaté dejiny literatúry. Predpokladá sa, že pred približne 2500 rokmi vznikla ako samostatný jazyk. Prvým písomným dokladom o jej existencií je nápis z polovice 5. storočia. Z polovice 9. storočia pochádza Kavirajamarga, rozprava o básnickom umení, ako najstaršia v kannadčine napísaná literárna práca. Obsahuje odkazy na predchádzajúcich básnikov, čo značí, že kannadčina musela byť už dlho predtým vyspelým literárnym jazykom.

Dejiny kannadského jazyka môžeme rozdeliť zhruba na tri vývojové stupne: starokannadčina (do polovice 13. st.), stredná kannadčina (do 16. st.) a moderná kannadčina, približne od 16. storočia .


Geografické rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavnou oblasťou rozšírenia kannadčiny je juhoindický štát Karnátaka, kde je aj úradným jazykom. V hraničných regiónoch štátov Ándrapradéš, Maháraštra a Tamilnádu existujú tiež veľké skupiny ľudí používajúce tento jazyk. Pôvodne bola Kannadčina rozšírená aj v častiach Maháraštry, kde ale bola pozvoľna vytlačená indoeurópskym jazykom maráthčinou. Menšiny hovoriace kannadčinou žijú v USA, v Spojenom kráľovstve a v menšom množstve v Kanade a Austrálii.

Nárečia[upraviť | upraviť zdroj]

Dovedna existuje približne 20 rôznych nárečí. V Nilgirskom pohorí Tamilnádu rozšírenú badagčinu niektorí jazykovedci tiež považujú za kannadské nárečie. Ďalší ho považujú za samostatný jazyk.

Gramatika[upraviť | upraviť zdroj]

Kannadčina má tri gramatické rody (mužský rod, ženský rod, stredný rod), dve čísla (singulár, plurál) a sedem pádov (nominatív, genitív, datív, akuzatív, lokál, ablatív, vokatív). Predložky nie sú, ako pri mnohých indoeurópsky jazykoch, situované vpredu (prepozícia), ale postavené za slovom (postpozícia).


Písmo[upraviť | upraviť zdroj]

Kannadčina disponuje, ako mnoho indických jazykov, vlastným písmom, ktoré sa veľmi podobá telugčine.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Census 2001: Talen per staat
  2. Telugčina na Ethnologue
  3. Languages Spoken by More Than 10 Million People [online]. MSN.com, [cit. 2009-10-17]. Dostupné online. Archivované 2007-03-04 z originálu.
  4. 'THE KARNATAKA OFFICIAL LANGUAGE ACT, 1963 – Karnataka Gazette (Extraordinary) Part IV-2A. [s.l.] : Government of Karnataka, 1963. S. 33.