Váránasí (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Breh rieky Gangy v Benáres

Benáres[1] je indické mesto ležiace na brehoch rieky Gangy v štáte Uttarpradéš. Mesto sa považuje za sväté mesto hinduistov, budhistov a džinizmu. Je to jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete a pravdepodobne najstaršie mesto v Indii.

Názvy[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenský normovaný názov je Benáres.

Iné názvy sú:

  • Váránasí (iný prepis: Váránasi) - angl. Varanasi
  • staršie: Banáras (iný prepis Benáras, Benáres, Banáres) - angl. Banaras/Benares/Banares
  • staršie: Káší - angl. Kashi

Opis mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Káší Nareša (kášíjský mahárádža) je hlavným kultúrnym patrónom Benáres a nevyhnutnou súčasťou všetkých náboženských slávností. Kultúra Benáres je úzko spätá s riekou Ganga a náboženstvom. Mesto je kultúrnym a náboženským centrom v severnej Indii niekoľko tisíc rokov. Banáras Gharána je forma indickej klasickej hudby vyvinutej v Benáres a mnoho indických filozofov, básnikov, spisovateľov a hudobníkov žilo či žije v Benáres.

V Benáres sú 4 vysoké školy: Banáraská hinduistická univerzita, Mahátmá Gándhí Káší vidjápítha, Ústredný inštitút vyšších tibetských štúdii a Sampúrnánanda sanskrta višvavidjálaja. Obyvatelia prevažne hovoria hindčinou. Mesto je nazývané „mesto chrámov“, „sväté mesto Indie“, „mesto svetla“ či „mesto učenia“.

Hinduisti veria že toto mesto je šťastým miestom na smrť, lebo na tomto mieste sa môže dosiahnúť mókší (oslobodenie z kolobehu života). Rovnako hovoria že je to najstaršie do dnes žijúce mesto na svete. Aj Mark Twain hovoril že Benáres je staršie ako história, tradícia či legenda.[2] Prvá historická udalosť, ktorá je známa je z 1400 - 1000 pred Kr. Keď sa árijske kmene usídlili v údolí Gangy. Predtým to bolo miesto uctievania slnka. V 8 stor. prežilo Benáres znovuoživenie lebo reformátor hinduizmu Šankaračárja nariadil uctievanie Šivu. Od 11. storočia toto mesto zažilo nájazdy moslimov.

Mesto síce pôsobí staro, ale budovy iba málokde nájdete staršie ako 200 rokov.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2020-12-19]. Dostupné online.
  2. History of Varanasi

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 25°18′44″S 83°00′06″V / 25,312199°S 83,001709°V / 25.312199; 83.001709