Váránasí (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Váránasí

Váránasí (iný prepis: Váránasi, angl. Varanasi), staršie Banáras (iný prepis Benáras, Benáres, Banáres, angl. Banaras/Benares/Banares) alebo Káší (angl. Kashi), je indické mesto ležiace na brehoch rieky Gangy v štáte Uttarpradéš. Mesto sa považuje za sväté mesto hinduistov, budhistov a džinizmu. Je to jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete a pravdepodobne najstaršie mesto v Indii.

Káší Nareša (kášíjský mahárádža) je hlavným kultúrnym patrónom Váránasí a nevyhnutnou súčasťou všetkých náboženských slávností. Kultúra Váránasí je úzko spätá s riekou Ganga a náboženstvom. Mesto je kultúrnym a náboženským centrom v severnej Indii niekoľko tisíc rokov. Banáras Gharána je forma indickej klasickej hudby vyvinutej vo Váránasí a mnoho indických filozofov, básnikov, spisovateľov a hudobníkov žilo či žije vo Váránasí.

Vo Váránasí sú 4 vysoké školy: Banáraská hinduistická univerzita, Mahátmá Gándhí Káší vidjápítha, Ústredný inštitút vyšších tibetských štúdii a Sampúrnánanda sanskrta višvavidjálaja. Obyvatelia prevažne hovoria hindčinou. Mesto je nazývané „mesto chrámov“, „sväté mesto Indie“, „mesto svetla“ či „mesto učenia“.

Hinduisti veria že toto mesto je šťasntým miestom na smrť, lebo na tomto mieste sa môže dosiahnúť mókší (oslobodenie z kolobehu života). Rovnako hovoria že je to najstaršie do dnes žijúce mesto na svete. Aj Mark Twain hovoril že Benares (dnes Váránasí) je staršie ako história, tradícia či legenda.[1] Prvá historická udalosť, ktorá je známa je z 1400 - 1000 pred Kr. Keď sa árijske kmene usídlili v údolí Gangy. Predtým to bolo miesto uctievania slnka. V 8 stor. prežilo Váránasí znovuoživenie lebo reformátor hinduizmu Šankaračárja nariadil uctievanie Šivu. Od 11. storočia toto mesto zažilo nájazdy moslimov.

Mesto síce pôsobí staro, ale budovy iba málokde nájdete staršie ako 200 rokov.

Osobnosti mesta[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. History of Varanasi

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 25°18′44″S 83°00′06″V / 25,312199°S 83,001709°V / 25.312199; 83.001709