Burrard (polostrov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Satelitná fotografia okolia Vancouveru s viditeľnou západnou a strednou časťou polostrova Burrard

Polostrov Burrard leží na juhovýchode kanadskej provincie Britská Kolumbia, v oblasti Lower Mainland. Na severe je ohraničený fjordom Burrard Inlet, na juhu riekou Fraser, na západe úžinou Strait of Georgia a na východe riekou Pitt. Väčšinu jeho západnej časti zaberá mesto Vancouver.

Indiánske obyvateľstvo z kmeňa Squamish nazývalo oblasť od West Point Grey po park Central Park v meste Burnaby Ulksen, alebo Ulxen. Obyvatelia polostrova nazývajú túto oblasť polostrovom Burrard len zriedka, volajú ju buď Lower Mainland, alebo podľa miest, ktoré ležia na polostrove.

Rozloha[upraviť | upraviť kód]

Polostrov je pripojený k pevnine svojou severozápadnou časťou, cez ktorú vedie trasa Kanadskej pacifickej železnice (CPR). Smeruje z Port Moody do východnej časti zátoky Burrard cez mestá Coquitlam a Port Coquitlam, juhovýchodne od rieky Pitt. Od miesta, kde sa trasa železnice stretáva s riekou Pitt sa polostrov tiahne 40 kilometrov smerom na západ, do Point Grey, kde vyčnieva do vôd úžiny Strait of Georgia. Polostrov dosahuje po väčšinu jeho dĺžky šírku šiestich až ôsmich kilometrov.

Mestá a osady na polostrove[upraviť | upraviť kód]

Medzi mestá na polostrove Burrard patria podľa poradia od západu na východ Vancouver, Burnaby, New Westminster, Port Moody, Coquitlam a Port Coquitlam. Oblasť patriaca univerzite - University Endowment Lands (sídlo hlavného kampusu Univerzity Britskej Kolumbie), ležiaca na západe polostrova v Point Grey je súčasťou nazačleneného územia v regionálnom okrese Metro Vancouver. Smerom na sever od úžiny, ktorá oddeľuje polostrov od pevniny sú osady Belcarra a Anmore, ktoré síce neležia na polostrove, no dá sa do nich dostať iba cestami, vedúcimi z polostrova Burrard.

Charakter terénu[upraviť | upraviť kód]

Polostrov Burrard sa skladá najmä z kopcovitej plošiny, ktorá dosahuje výšky 100 až 150 metrov nad morom. Plošina je rozdelená nízkou priekopou, ktorá smeruje zo severozápadu na juhovýchod, pričom pozostáva v smere zo západu na východ:

Z plošiny sa vo Vancouveri dvíha vrch Little Mountain, ktorý je súčasťou parku Queen Elizabeth Park (spiaca sopka dosahujúca výšky 170 metrov nad morom) a v meste Burnaby vrch Capitol Hill (výška približne 220 m) a vrch Burnaby Mountain (sídlo hlavného kampusu Simon Fraser University, vysoký približne 380 metrov). Plošina je na východe ohraničená riekou Coquitlam, ktorá tečie smerom na juh, z jazera Coquitlam. Jej ústie sa nachádza proti prúdu rieky Brunette. Oblasť ležiaca na východ od rieky Coquitlam je takmer celá plochá a leží v malej nadmorskej výške, výnimkou je osamotený vrch Mary Hill, ktorý dosahuje výšky asi 70 metrov nad morom a leží v meste Port Coquitlam.

Využitie polostrova[upraviť | upraviť kód]

Polostrov Burrard je husto zastavané územie, má najväčšiu hustotu obyvateľstva v regionálnom okrese Metro Vancouver a v celej provincii Britská Kolumbia. Pôvodne sa na jeho území nachádzali husté lesy, no od polovice 19. storočia sa začal meniť na veľkomesto. Najväčšie zalesnené plochy sú v parku Pacific Spirit Regional Park v Point Grey, v Stanley Parku v Downtowne vo Vancouveri, v oblastiach na okolí vrchu Burnaby Mountain, jazier Deer Lake a Burnaby Lake v meste Burnaby a parku Mundy Park a rieky Coquitlam v rovnomennom meste.

Súradnice: 49° 14′ 45″ s. š., 123° 1′ 0″ z. d.