Ondrejský kríž

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ondrejský kríž na vlajke.
Vlajka vojenskej námornej flotily Ruska.

Ondrejský kríž je kosý kríž symbolizujúci ukrižovanie apoštola Ondreja. Používa sa na vlajkách a symboloch niektorých štátov a území. V 19. storočí sa výraz používal aj v architektúre na označenie rámov z dvoch lát usporiadaných v tvare písmena „X“.

Symbolika ondrejského kríža[upraviť | upraviť zdroj]

Vlajka Škótska[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Vlajka - Škótsko

Škótska zástava je jednou z najstarších štátnych vlajok na svete. Jej vznik sa podľa legendy datuje do roku 832, keď kráľ Škótov Angus pred bitkou s Anglosasmi uvidel na nebi znamenie kríža v podobe písmena X, na ktorom bol ukrižovaný ctiteľ Škótska apoštol Ondrej.

Vlajka ruskej vojenskej námornej flotily[upraviť | upraviť zdroj]

Kríž svätého Ondreja je základom vlajky ruskej vojenskej námornej flotily, ktorá bola založená Petrom I. v roku 1696 a oficiálne potvrdená v roku 1703.

História vlajky[upraviť | upraviť zdroj]

Zo začiatku bola vlajka bielo-modro-červená trikolóra. Od roku 1709 sa na vlajke objavila iba jedna z týchto farieb.

Za vlády Anny Ivanovny (1730 - 1740) a Kataríny II. Veľkej (1762 - 1795) sa za zástavu námornej flotily Ruska považovala čistá biela vlajka, na ktorej bol ondrejský kríž umiestnený v pravom hornom rohu pri žrdi vlajky. Neskôr zapĺňal celý priestor vlajky.

Vlajka vojenskej námornej flotily Ruska, ktorej súčasťou je ondrejský kríž sa používala do roku 1918, kedy ju nahradila vlajka RSFSR.

Ondrejská vlajka bola znova prijatá za námornú vlajku ruskej flotily v roku 1991 a je ňou až dodnes. Oficiálne bola uznaná za námornú vlajku zákonom č. 162 zo dňa 29. decembra 2000.