Opátstvo Saint-Pierre de Solesmes

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Opátstvo v Solesmes
Pohľad na opátstvo spod hradieb

Opátstvo Saint-Pierre de Solesmes je benediktínske opátstvo v Solesmes vo francúzskom departemente Sarthe. Nachádza sa blízko mestečka Sablé-sur-Sarthe v trojuholníku miest Laval, Le Mans a Angers na rieke Sarthe.

Dejiny kláštora[upraviť | upraviť zdroj]

Kláštor bol založený roku 1010 ako závislé priorstvo opátstva St. Pierre La Couture v neďalekom Le Mans. Počas storočnej vojny bolo opátstvo dvakrát vyplienené a raz takmer úplne zničené. V 15. storočí sa za priora Philiberta de la Croix začalo so stavbou kostola, ktorá bola dokončená za jeho nástupníka Jeana Bouglera. Po Bouglerovej smrti roku 1556 nemal kláštor určitú dobu priora a bol spravovaný priormi in commendam. Počas hugenotskej vojny bol kláštor bezprostredne ohrozený a mnísi museli postaviť na jeho ochranu barikády.

V roku 1664 prevzala kláštor reformná vetva benediktínov, tzv. mauríni. V roku 1722 bol prestavaný, po francúzskej revolúcii bol roku 1791 zrušený a začal chátrať.

V roku 1832 ho kúpil kňaz Prosper-Louis-Pascal Guéranger, zrekonštruoval ho a znovu otvoril 11. júla 1833. Založil tam komunitu, ktorá bola roku 1837 povýšená na opátstvo. To sa čoskoro stalo centrom francúzskeho katolicizmu. Opátstvo bolo ultramontánne a výrazne prispelo k šíreniu tradičnej rímskej liturgie a potláčaniu diecéznych liturgií. Prispelo tiež k novému rozkvetu gregoriánskeho chorálu. Od konca 19. storočia museli mnísi opátstvo kvôli laicistickým zákonom trikrát opustiť, definitívne v roku 1901. Usídlili sa na ostrove Wight. Do Francúzska sa mohli vrátiť až v roku 1922.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]