Opera seria

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Opera seria je operný žáner, ktorý vznikol na prelome 17. a 18. storočia ako reakcia na zmätené operné libretá barokovej opery 17. storočia. Dej týchto opier bol, mierne povedané, chaotický, často veľmi nepravdepodobný a obsahoval v sebe prvky komické i tragické, heroické výšiny aj lacnú pouličnú grotesku. Z tejto žánrovej "všehochuti" sa vyvinula opera buffo s výhradne komickými prvkami a opera seria s vážnymi a nadčasovými motívmi.

Autori opery seria sa snažili dosiahnuť kvalít antickej, respektíve francúzskej klasicistickej tragédie. Snažili sa aj o formálny návrat k antickému divadlu. Zachovávali preto jednotu miesta, deja i času a odstránili komické postavy. Téma bola tiež prevzatá z antických dejín a mýtov. Dej sa sústreďoval najmä na vznešené ideály, konflikt osobných záujmov a božských úmyslov s vysoko morálnym poslaním.

Klasická opera seria bola zaľudnená najmenej dvomi mileneckými pármi, ktoré cez početné protivenstvá došli k naplneniu svojich túžob a najmenej jedným podliakom, ktorý bol po zásluhe potrestaný, aby mu bolo v záverečnej scéne opery slávnostne odpustené. Diela boli potom korunované sobášom alebo sobášmi. Divák mal byť po zhliadnutí opery dojatý, morálne uspokojený a povznesený.

Táto dejová schéma dávala veľké možnosti skladateľovi aj interpretovi. Každá postava mala ihneď po príchode na javisko svoju samostatnú a aj zväčša recitatívom formálne oddelenú áriu. Nosnú dramatickou kostru deja tvorili práve árie, ktoré popri speváckych kvalitách umožňovali uplatniť aj herecké umenie interpreta. Práve opera seria vytvorila kult speváckych hviezd a zlatý vek kastrátov (Farinelli).

Je nepochybné, že tento štýl kládol vysoké požiadavky najmä na kvalitu libreta. Prvé diela tohto nového typu vznikali už koncom 17. storočia v prostredí literárnej akadémie nazvanej Arkádia a jej prvým významným predstaviteľom sa stal spisovateľ, libretista a učenec Apostolo Zeno. K dokonalosti tento žáner priviedol Pietro Metastasio, spisovateľ a básnik, ktorého meno sa stalo symbolom celej jednej opernej epochy a ktorého dielo inšpirovalo skladateľov dobrých sto rokov. Jeho operné libretá pretrvali až do Mozartových čias a hrali sa dokonca ako činohry. Naopak, vyslovene činoherný spisovateľ Carlo Goldoni bol rovnako autorom mnohých vydarených operných libriet.

Medzi najvýznamejších hudobných skladateľov opera seria patrili Luigi Cherubini, Gaspare Spontini, Georg Friedrich Händel, Christoph Willibald Gluck a konečne aj v niekoľkých svojich operách (Idomeneo, La Clemenza di Tito) aj Wolfgang Amadeus Mozart.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Opera seria na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).