Organogenéza (embryogenéza)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Organogenéza je proces tvorby orgánov živočíchov zo zárodkových vrstiev. Je to súčasť embryogenézy u živočíchov. Nasleduje po gastrulácii, ktorá dala vzniknúť zárodkovým vrstvám.

Existujú 3 zárodkové listy: endoderm, mezoderm a ektoderm. Podľa počtu zárodkových vrstiev rozoznávame tieto 2 evolučne i morfologicky odlišné skupiny živočíchov:

Každá z týchto zárodkových vrstiev dáva vzniknúť špecifickým orgánom:

  • Endoderm dáva vzniknúť pečeni, pankreasu, štítnej žľaze, týmusu, výstelke tráviacej sústavy (okrem určitých častí, pozri dolu) a pľúcam stavovcov.
  • Mezodermálneho pôvodu sú: svalové a spojivové tkanivá, zamša, exkrečné orgány stavovcov, obehová sústava (srdce a cievy), krv, vnútorná kostra (kosti), pohlavné orgány a ich vývody a výstelka pravej telovej dutiny (célomu).
  • Ektodermálneho pôvodu sú: pokožka a jej deriváty (nechty, srsť, pancier…), exkrečné orgány bezstavovcov, vzdušnice hmyzu, výstelka na začiatku a na konci tráviacej sústavy a taktiež aj neuroektoderm, z ktorého sa formuje nervová sústava.

Podľa tohto vidno, že živočíchom patriacim medzi mechúrnikov, ako sú napr. medúzy, chýba kostra, obehová sústava alebo pohlavné orgány.

Celkové trvanie organogenézy sa pohybuje od pár dní, týždňov až po mesiace pri cicavcoch.