Osvietenie (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Osvietenie
Originálny názov The Shining
Žáner triler/horor
Dĺžka 119 minút
Štát Spojené kráľovstvo
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1980
Rozpočet 19 miliónov $
Filmový štáb
Réžia Stanley Kubrick
Scenár Stephen King, Stanley Kubrick, Diane Johnson
Produkcia Stanley Kubrick
Hudba Wendy Carlos, Rachel Elkind
Herecké obsadenie

Osvietenie je film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980 v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom, ktorý stvárňuje spisovateľa Jacka Torrancea. Bol nakrútený podľa rovnomenného románu slávneho amerického spisovateľa hororov Stephena Kinga.

Dej filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Jack prichádza s manželkou a päťročným synom Dannym robiť do odľahlého horského hotela „Pekná vyhliadka“ v Colorade správcu na zimu, keď v hoteli nik nie je a treba ho aspoň vykurovať. Zároveň chce v pokoji písať nový román. Pri pohovore si okrem iného vypočuje aj hrôzostrašnú historku o predchádzajúcom správcovi, ktorého klaustrofobická atmosféra opusteného hotela doviedla k vraždám manželky a dvoch dcér. Ďalšia "zaujmavá" informácia je, že hotel stojí na starom indiánskom pohrebisku. Jeho samotársky syn Danny je senzibil a má schopnosť predvídať budúcnosť a cíti prítomnosť zlých síl. V príbehu sa stretne so zamestnancom hotela, ktorý má podobnú schopnosť a ten túto schopnosť nazýva "Žiarenie". Varuje ho pred vstupom do hotelovej izby, kde došlo k spomínaným vraždám. Rodina osamie. Po čase sa ale rodinná idylka, ktorú si všetci užívajú, postupne mení na "peklo na zemi", keď Jack prichádza o rozum a začne trpieť strašnými víziami. Dochádza mu trpezlivosť a všetku zlosť si vylieva na rodine. Lenže šialené vízie začnú prenasledovať aj jeho senzibilného syna a nádherné prostredie horského hotela sa postupne mení na boj o život. Rozsiahle priestory hotela sa akoby premenia na osamotené klaustrofobické miesto, z ktorého niet úniku.

Poznámky k filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Film patrí medzi najlepšie vo svojom žánri. Režisér Stanley Kubrick v ňom uplatnil svoj perfekcionizmus. Napr. spojenie hudby s filmom je priam dokonalé, veľmi umocňuje dusivú a strašidelnú atmosféru filmu. Ďalej kamera a strih, napríklad scéna, ako sa malý Danny vozí na trojkolke po chodbách hotela a kamera ho doslova prenasleduje. A v neposlednom rade výkony hercov, predovšetkým Jacka Nicholsona, jeho skvele zvládnutá mimika, štýl rozprávania, potom aj Shelley Duvallová podala skvelý výkon, pri hraní najskôr ustarostenej matky a potom vydesenej a prenasledovanej ženy. A napokon malý Danny Lloyd veľmi realisticky stvárnil postavu chlapca vydeseného strašnými víziami plnými smrti a krvi, ktorý musel nakoniec unikať pred vlastným šialeným otcom. A pritom malý herec, ani nevedel že hrá v horore, Kubrickovi sa však podarilo z neho vytiahnuť "herecké maximum" s ohľadom na jeho vek. O filme je ešte známe, že došlo k nedorozumeniu medzi Kubrickom a autorom predlohy a spoluautorom scenára Kingom, pretože Kubrick si dej filmu upravil podľa svojich predstáv, čo sa Kingovi nepáčilo. Preto v roku 1997 bol realizovaný vlastný Kingov projekt, kde bol znova román sfilmovaný do podoby televíznej minisérie a bol vernejší originálnemu románu ako Kubrickova verzia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]