Osvietenie (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Osvietenie
Originálny názov The Shining
Žáner triler/horor
Dĺžka 119 minút
Štát Spojené kráľovstvo
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1980
Rozpočet 19 miliónov $
Filmový štáb
Réžia Stanley Kubrick
Produkcia Stanley Kubrick
Scenár Stephen King, Stanley Kubrick, Diane Johnson
Hudba Wendy Carlos, Rachel Elkind
Obsadenie

Film reel.svg Pozri aj Filmový portál

Osvietenie je film režiséra Stanleyho Kubricka z roku 1980 v hlavnej úlohe s Jackom Nicholsonom, ktorý stvárňuje spisovateľa Jacka Torrancea. Bol nakrútený podľa rovnomenného románu slávneho amerického spisovateľa hororov Stephena Kinga.

Dej filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Jack prichádza s manželkou a päťročným synom Dannym robiť do odľahlého horského hotela „Pekná vyhliadka“ v Colorade správcu na zimu, keď v hoteli nik nie je a treba ho aspoň vykurovať. Zároveň chce v pokoji písať nový román. Pri pohovore si okrem iného vypočuje aj hrôzostrašnú historku o predchádzajúcom správcovi, ktorého klaustrofobická atmosféra opusteného hotela doviedla k vraždám manželky a dvoch dcér. Ďalšia "zaujmavá" informácia je, že hotel stojí na starom indiánskom pohrebisku. Jeho samotársky syn Danny je senzibil a má schopnosť predvídať budúcnosť a cíti prítomnosť zlých síl. V príbehu sa stretne so zamestnancom hotela, ktorý má podobnú schopnosť a ten túto schopnosť nazýva "Žiarenie". Varuje ho pred vstupom do hotelovej izby, kde došlo k spomínaným vraždám. Rodina osamie. Po čase sa ale rodinná idylka, ktorú si všetci užívajú, postupne mení na "peklo na zemi", keď Jack prichádza o rozum a začne trpieť strašnými víziami. Dochádza mu trpezlivosť a všetku zlosť si vylieva na rodine. Lenže šialené vízie začnú prenasledovať aj jeho senzibilného syna a nádherné prostredie horského hotela sa postupne mení na boj o život. Rozsiahle priestory hotela sa akoby premenia na osamotené klaustrofobické miesto, z ktorého niet úniku.

Poznámky k filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Film patrí medzi najlepšie vo svojom žánri. Režisér Stanley Kubrick v ňom uplatnil svoj perfekcionizmus. Napr. spojenie hudby s filmom je priam dokonalé, veľmi umocňuje dusivú a strašidelnú atmosféru filmu. Ďalej kamera a strih, napríklad scéna, ako sa malý Danny vozí na trojkolke po chodbách hotela a kamera ho doslova prenasleduje. A v neposlednom rade výkony hercov, predovšetkým Jacka Nicholsona, jeho skvele zvládnutá mimika, štýl rozprávania, potom aj Shelley Duvallová podala skvelý výkon, pri hraní najskôr ustarostenej matky a potom vydesenej a prenasledovanej ženy. A napokon malý Danny Lloyd veľmi realisticky stvárnil postavu chlapca vydeseného strašnými víziami plnými smrti a krvi, ktorý musel nakoniec unikať pred vlastným šialeným otcom. A pritom malý herec, ani nevedel že hrá v horore, Kubrickovi sa však podarilo z neho vytiahnuť "herecké maximum" s ohľadom na jeho vek. O filme je ešte známe, že došlo k nedorozumeniu medzi Kubrickom a autorom predlohy a spoluautorom scenára Kingom, pretože Kubrick si dej filmu upravil podľa svojich predstáv, čo sa Kingovi nepáčilo. Preto v roku 1997 bol realizovaný vlastný Kingov projekt, kde bol znova román sfilmovaný do podoby televíznej minisérie a bol vernejší originálnemu románu ako Kubrickova verzia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]