Otec Goriot

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Otec Goriot
Le Père Goriot
BalzacOldGoriot01.jpg
Titulná stránka (1834)

Autor Honoré de Balzac
Dátum 1. vydania originálu 1835
Literárny žáner román
Slovenské vydania knihy

Otec Goriot (pôvodne Le Père Goriot) je román od francúzskeho spisovateľa Honoré de Balzaca. Napísaný v rokoch 1834-1835 a vydaný v roku 1835. Balzacov realizmus vrcholí v troch románoch: Otec Goriot, Stratené ilúzie a Lesk a bieda Kurtizán. Všetky tri romány sú súčasťou diela, ktoré tvorí viac ako 100 poviedok a románov, ktoré vyšli pod spoločným názvom Ľudská komédia (La Comédie humaine).

Ľudská komédia je spoločenská dráma francúzskej spoločnosti po Veľkej francúzskej revolúcii z roku 1789. V diele vystupuje vyše 2000 hrdinov, no najvýznamnejším hrdinom sú vášne a peniaze, ktoré svojím leskom a špinou nedávajú ľuďom spať, sú predmetom chorobných túžob a intríg.

Otec Goriot je jeden z Balzacových najčítanejších románov. Vďaka tejto povesti sa hlavná postava "Rastignac" stala vo Francúzsku synonymom pre bystrého mladého muža predurčeného na úspech - možno aj za každú cenu.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Jedným z najkrajších príbehov lásky je práve osud otca Goriota, ktorý nadovšetko miluje svoje dve dcéry. Aby boli šťastné a aby im nič nechýbalo je bez váhania ochotný kradnúť, zabiť i zomrieť, miluje ich prítomnosť, úsmev, pohľad... Miluje aj bolesť a utrpenie, ktoré mu neraz spôsobili. Celý život zhŕňal majetok, aby im zabezpečil budúcnosť. Vychoval ich ako šľachtičné, hoci nemali šľachtický pôvod. Anastasia sa po vydaji stala šľachtičnou de Restaud a Delphinu vydal za baróna de Nucingen. Obe žijú v prepychu a otec im rozdá celý majetok. Sám si odloží len toľko, aby mohol v pokoji dožiť a utiahne sa do biedneho penziónu pani Vauqerovej. Ako sa však ukázalo, v manželstvách oboch dcér hrali rozhodujúcu úlohu peniaze a postavenie a nie ľudské city.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]