Ove Arup

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ove Arup
Ove Arup
Narodenie16. apríl 1895
Newcastle upon Tyne
Úmrtie2. február 1988 (92 rokov)
Londýn
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ove Arup

Sir Ove Nyquist Arup (* 16. apríl 1895, Newcastle upon Tyne – † 2. február 1988, Londýn) bol popredný anglo-dánsky inžinier, zakladateľ medzinárodne uznávanej inžinierskej, dizajnérskej, plánovacej, projektovej a konzultačnej firmy Arup. Venoval sa projektovaniu betónových konštrukcií, ktoré boli kvalitné. Počas svojho života spolupracoval s mnohými architektmi a inžiniermi. Podieľal sa na projektovaní stavieb pre armádu počas druhej svetovej vojny. Výsledky jeho práce boli ohodnotené mnohými cenami a vyznamenaniami. Bol výrazne ovplyvnený Le Corbusierom a jeho publikáciou Vers une architecture.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec bol Dán a matka Nórka. Asi najpresnejšie ho charakterizujú slová dánsko-britský inžinier a teoretik. Študoval na Kodaňskej Univerzite do roku 1916 filozofiu a matematiku. V rokoch 19161922 študoval na Kráľovskej Technickej Fakulte. V roku 1925 po ukončení štúdií sa oženil so svojou dlhoročnou priateľkou.

Prax[upraviť | upraviť zdroj]

Dlhé roky aktívne spolupracoval s Christianim a Nielsenom v Hamburgu a v Londýne. Spoluprácu nadviazal ešte počas štúdií v roku 1922 a ukončil ju v roku 1934. Neskôr spolupracoval s ruským architektom Bertholdom Lubetkinom v Londýne v skupine s názvom „Tecton“, ktorá bola uznávaná hlavne pre prepracované a kvalitné železobetónové návrhy. Bol členom zanikajúcej architektonickej výskumnej skupiny, kde pôsobil len veľmi krátko. V rokoch 19331938 bol riaditeľom a šéfdizajnérom v ateliéry J.L. Kier & CO. So samostatnou praxou začal v roku 1938 v ateliéry pod názvom Arup designer Ltd., neskôr v tomto ateliéry spolupracoval aj so svojim bratrancom pod názvom Arup & Arup Ltd. Počas druhej svetovej vojny sa aktívne podieľal na vojenských projektoch ministerstva pre letectvo. Pripravoval návrhy na predmostie pre inváziu v Normandii. V roku 1944 bol poverený návrhom pristávacích plôch pre spojencov v Normandii. Projekčnú kanceláriu obnovil po vojne v roku 1946 ako technickú poradenskú kanceláriu v Londýne, s ktorou si získal medzinárodné uznanie. V roku 1963 sa názov ateliéru zmenil na Arup Associates v spolupráci s architektom Philipom Dowsom. Ako hosťujúci pedagóg prednášal na Cambridgskej Univerzite. V rokoch 1955 – 1959 bol prezidentom skupiny dánskych inžinierov žijúcich vo Veľkej Británií a Írsku. Za svojho plodného života obdržal nespočetné množstvo cien a čestných doktorátov. Roku 1971 sa mu dostalo aj kráľovského uznania a bol vyznamenaný šlachtickým titulom Sir za svoj prínos architektúre a umeniu. Za svojho plodného života obdržal nespočetné množstvo cien a čestných doktorátov. Môžem ešte spomenúť niekoľko významných ocenení akou je určite zlatá medaila udeľovaná kráľovským inštitútom britských architektov alebo zlatá medaila spolku stavebných inžinierov. V roku 1975 dostal cenu pre ateliér roka.

Prehľad stavieb[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najznámejšie diela, na ktorých sa podielal ako návrhár betónových konštrukcií patrí najmä Opera v Sydney. Autorom projektu bol Jorn Utzon a postavená bola v roku 1973. Ako spoluautor sa podieľal aj na známej parížskej galérií moderného umenia Centre Pompidou, ktorá bola dostavaná v roku 1977. Známa je aj jeho spolupráca s významným anglickým architektom Sirom Normanom Fosterom. Z tejto spolupráce vzišli diela ako Banka Hong-Kong a Čína v skratke HSBC Banka, ktorá stojí v Hongkongu a dosť publikované bolo aj odbytové stredisko Renaultu vo Francúzsku.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Rigards, J.M.: Who's who de L'architecture, London 1977