Preskočiť na obsah

Ozbrojená islamská skupina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ozbrojená islamská skupina (arab. Al-Džamá'a al-islámíja al-musallaha‎, franc. Groupe islamique armé, skr. GIA) bola najväčšia alžírska teroristická organizácia.

Svoje aktivity začala vyvíjať v roku 1992 po tom, ako alžírska armáda násilne anulovala demokratické voľby, v ktorých vyhrala umiernená, nábožensky orientovaná politická strana, Islamský front spásy. Hnev, ktorý nastal po týchto udalostiach, tak v Alžírsku podnietil vznik viacerých radikálnych skupín a vyústil do občianskej vojny. GIA si kládla za cieľ vytvoriť z Alžírska fundamentalistický islamský štát a proti vojenskému režimu začala bojovať hlavne s pomocou terorizmu, ktorý však zameriavala hlavne proti nevinným civilistom. Vrchol aktivít tejto organizácie nastal v rokoch 19941998, pričom počas tohto obdobia sa stala známou hlavne kvôli rozsiahlej kampani brutálnych útokov proti civilnému obyvateľstvu. Tieto útoky boli uskutočňované hlavne v odľahlých vidieckych oblastiach, v ktorých zväčša v noci ozbrojení členovia GIA napádali a masakrovali celé dediny. Medzi najhoršie prípady patria napr. masakre v dedinách Rais a Bentalha z augusta a septembra 1997, pri ktorých bolo brutálne zavraždených po viac ako 200 ľudí. Niektoré dôkazy však naznačujú, že na týchto násilnostiach mala podiel aj samotná armáda, ktorej tajné služby infiltrovali GIA, manipulovali a provokovali jej členov k stupňovaniu teroru. Armáda tak mala zámienku k udržovaniu a posilňovaniu svojho vojenského režimu v krajine.

GIA bola aktívna aj v zahraničí, predovšetkým vo Francúzsku, ktoré považovala za hlavného podporovateľa alžírskeho režimu. 24. decembra 1994 štyria členovia skupiny uniesli let Air France 8969 a do úspešného zásahu francúzskej polície zabili troch pasažierov. V lete roku 1995 zorganizovala GIA v Paríži sériu bombových útokov, ktoré si vyžiadali celkovo 8 mŕtvych a desiatky zranených. V marci 1996 z kláštora v alžírskom Tibhirine uniesli a neskôr zavraždili siedmich francúzskych mníchov.

Ku koncu 90. rokov sa organizácia začala zmietať vo vnútorných konfliktoch a rozdeľovať do viacerých frakcii (napr. v roku 1998 sa od GIA odštiepila Salafistická skupina výzvy a boja (al-Safája), neskôr považovaná za vetvu organizácie Al-Ká’ida). Výrazne ju oslabili aj armádne protiteroristické operácie a jej posledný dôležitý líder, Antar Zouabri, bol zabitý vo februári 2002. Posledné známky aktivity organizácie GIA sa prejavili ešte v r. 2005, no sporadické teroristické akcie uskutočňované hlavne jej frakčnými skupinami pokračujú v Alžírsku aj naďalej (napr. 5. júla 2002 zahynulo po výbuchu bomby na tržnici v juhoalžírskom meste Larbá viac ako 30 ľudí). Terorizmus, reprezentovaný hlavne skupinou GIA a jej nasledovníkmi si v Alžírsku vyžiadal za posledných 20 rokov už viac ako stotisíc obetí a stále vo svojich krvavých aktoch pokračuje.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]