Preskočiť na obsah

Hirošimský pamätník mieru

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Hiroshima Peace Memorial (Genbaku Dome)*
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Štát Japonsko Japonsko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá vi
Identifikačné č. 775
Región** Ázia a Pacifik
História zápisu
Zápis 1996  (20. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Hirošimský pamätník mieru alebo Atómový dóm alebo Kupola/Dóm atómovej bomby (jap. 原爆ドームGenbaku dómu - doslova: kupola atómovej bomby, názov "atómový dóm" vznikol chybným prekladom japonského slova "dómu" a zodpovedajúceho anglického "dome") je torzo budovy a pamätník obetiam atómového výbuchu v Hirošime. 6. augusta 1945 bola na mesto zhodená atómová bomba Little Boy a táto budova bola jedinou zachovanou (nie úplne zdemolovanou) v blízkosti epicentra. Ľudia pracujúci v budove boli zabití. Bola zachovaná v podobe v akej sa nachádzala po útoku.

Budovu navrhol český architekt Jan Letzel a bola dokončená v apríli 1915. Slúžila ako výstavisko. Od roku 1996 je zapísaná na zozname Svetového dedičstva UNESCO ako symbol deštrukčnej moci vytvorenej človekom a nádej pre elimináciu všetkých jadrových zbraní[1]. Proti zapísaniu budovy do Svetového dedičstva mali pripomienky a boli proti Čína a USA. Čína pripomínala, že počas druhej svetovej vojny mali veľké straty hlavne ostatné ázijské krajiny. USA spochybňovala vhodnosť začleňovania vojnových miest a nedostatok historickej perspektívy (udalosti, ktoré predchádzali zhodeniu bomby) v nominácií pamiatky[2].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Hiroshima Peace Memorial (Genbaku Dome) [online]. UNESCO. Dostupné online. (po anglicky)
  2. Rada Svetového dedičstva: Správa z 20. zasadnutia, Merida 1996 [online]. UNESCO. Annex V. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]