Parco della Musica auditorium

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Súradnice: 41° 55′ 44.67″ s.š., 12° 28′ 28.41″ v.d.

Auditorium Parco della Musica je koncertná sála v Ríme, navrhnutá Renzom Pianom v architektonickej súťaži v roku 1994.

Okolnosti stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Rímska filharmónia účinkovala do začiatku deväťdesiatich rokov v nevyhovujúcich a provizórnych priestoroch. Uznesenie z roku 1993 rozhodlo o vybudovaní novej koncertnej sály. Tá mala povzniesť mesto na jemu príslušnú európskou úroveň a vyjadrovať kultúrne zameranie Ríma. Inštrumentálna hudba mala nájsť svoje stále sídlo v ambicióznom komplexe s názvom Parco della Musica.

V roku 1995 sa začalo s výkopovými prácami, ktoré museli byť prerušené z dôvodu nájdenia vykopávok rímskej osady. Nasledujúce roky bolo nutné projekt upraviť. Roky trvajúci archeologický prieskum oddialil plánované ukončenie. Neplánovane narástli aj náklady. Aj vďaka sporom so stavebnými firmami sa rozpočet vyšplhal na 150 miliónov eur. Posledná časť Parco della Musica bola otvorená pred Vianocami 21. decembra v roku 2002.

Lokalita[upraviť | upraviť zdroj]

V urbanistickom priestore je stavba citlivo zasadená do okolitého prostredia a stala sa dôležitým orientačným prvkom. Stavba bola postavená na dlho nevyužívanom pozemku, v areáli bývalého olympijského športoviska, v severnej časti mesta.

Koncept návrhu[upraviť | upraviť zdroj]

Svetoznámy taliansky architekt navrhol kompozíciu troch obrovských separovaných hál, pripomínajúcich chrobákov. Práve tvar objektov sa stal zaujímavým a pútavým. Ako inšpirácia sa uvádza lutnu. Archeológovia odkryli a v areáli aj vystavili cenné hudobné nástroje zo zbierky Santa Cecilia. Miestni obyvatelia dali stavbe prezývku skarabeus.

Olovené strechy reagujú na kupolovité stavby porozmiestňované v celom Ríme a zároveň slúžia na dokonalé zatienenie nežiaduceho signálu mobilných telefónov. Prepojeniu stavby s okolím pomáha zeleň. Tá obopína, skrášľuje a prepája celý priestor. Celkovo tri obrovské, priestoru dominujúce objekty sú situované okolo veľkého otvoreného amfiteátra s kapacitou približne 3000 divákov. Každá koncertná sála má jedinečný tvar odlišujúci sa výrazom, rozmermi a funkciou od ostatných. Všetky sa však dajú charakterizovať vysokou flexibilitou a všestrannosťou vnútorných priestorov.

Kapacita jednotlivých sál:

  • Sala Santa Cecilia 2 756 divákov
  • Sala Giuseppe Sinopoli 1 273 divákov
  • Sala Goffredo Petrassi 750 divákov

Funkcia[upraviť | upraviť zdroj]

Trojica koncertných sál prioritne určených pre Rímsku filharmóniu (Accademia Nazionale di Santa Cecilia). Súčasťou objektu je aj päť skúšobní rôznych veľkostí a správna budova.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Za niekoľko rokov od otvorenia sa Parco della Musica stal jedným zo svetovo najnavštevovanejších hudobných zariadení. Ročne ho navštívi viac než jeden milión divákov.

Adresa[upraviť | upraviť zdroj]

Viale Pietro de Coubertin 30, Rím, Taliansko

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]