Preskočiť na obsah

Pavlo Ivanovyč Muravskyj

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pavlo Ivanovyč Muravskyj

Základné informácie
Narodenie 30. júl 1914
Dmytraškivka, Ukrajina
Úmrtie 6. október 2014 (100 rokov)
Kyjev, Ukrajina
Pôsobenie dirigent
Žáner vážna hudba

Pavlo Ivanovyč Muravskyj (ukr. Павло Іванович Муравський, rus. Павел Иванович Муравський - Pavel Ivanovič Muravskij; * 30. júl 1914, Dmytraškivka, Ukrajina – † 6. október 2014, Kyjev) bol ukrajinský dirigent, zaslúžilý umelec Ukrajiny, profesor Národnej hudobnej akadémie P.I.Čajkovského v Kyjeve.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v obci Dmytraškivka vo Vinnyckej oblasti na Ukrajine. Po absolvovaní štúdia na Kyjevskom hudobnom inštitúte pôsobil od roku 1934 ako učiteľ hudobnej výchovy na strednej škole v Černobyli, kde viedol detský spevácky zbor. V roku 1941 absolvoval Kyjevské konzervatórium. Po vojne viedol ľvovskú chórovu kapelu "Trembita" a kyjevský spevácky zbor "Dumka". Koncom 70. rokov viedol spevácky zbor študentov Kyjevského konzervatória na pôde ktorého vychoval viac ako 1 000 dirigentov. Na ukrajinskej hudobnej scéne založil vlastnú školu, tzv. Chórovú školu Muravského. Pod jeho vedením hudobné telesá nahrali viac ako 1 000 hudobných diel ukrajinských i zahraničných skladateľov, vrátane Stravinského, Bacha, Beethovena, Mozarta, Čajkovského. Je nositeľom mnohých ocenení a čestných vyznamenaní.

V jeho rodnej obci bolo v r. 2009 zriadené múzeum v jeho rodnom dome. Na jeho počesť sa v tejto obci od r. 2010 uskutočňuje medzinárodný festival vážnej hudby.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]