Preskočiť na obsah

Peňaženka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
peňaženka s českými korunami a kreditnými kartami

Penaženka je druh ochranného puzdra na peniaze a v modernej dobe aj na rôzne druhy platobných kariet, či osobných dokladov. Ide o puzdro, ktoré býva často skladacie a zatváracie.

Peňaženky sa vyskytujú v celej škále farieb, materiálov (koža, látka…) a veľkosti v závislosti na veľkosti peňazí. Existujú varianty len na drobné mince, na mince a bankovky, ale medzi najpoužívanejšie patria kombinované peňaženky s oddelenými miestami pre mince, bankovky, doklady a karty. Takéto peňaženky majú zatváraciu priehradku, do ktorej sa vkladajú mince. Vo vnútri peňaženky sa nachádzajú ďalšie priehradky, ktoré sú uspôsobené na veľkosť kreditných kariet, alebo občianskeho či vodičského preukazu.

Peňaženky sa tiež využívajú ako turistický suvenír, kde sa na jednu zo strán uvedie symbol zeme, regiónu, alebo iný významný výjav daného územia.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé peňaženky sú spojené s rozvojom bankoviek, respektíve papierových peňazí, pretože pokiaľ sa používali mince, bol hlavným nástrojom pre ich osobný prenos využívaný mešec, alebo v prípade väčšieho množstva truhla.

V modernej peňaženke sa objavujú aj malé puzdrá na kreditné karty, ktoré sa objavujú prvýkrát v 50. rokoch 20. storočia.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Peněženka na českej Wikipédii.