Pedro Calderón de la Barca

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pedro Calderón de la Barca
španielsky barokový dramatik a básnik
Pedro Calderón de la Barca
Narodenie17. január 1600
Madrid, Španielsko
Úmrtie25. máj 1681 (81 rokov)
Madrid, Španielsko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Pedro Calderón de la Barca
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Pedro Calderón de la Barca

Pedro Calderón de la Barca Henao y Riaño (* 17. január 1600, Madrid – † 25. máj 1681 Madrid) bol španielsky barokový dramatik a básnik, ktorý zavŕšil klasické obdobie španielskej literatúry 16. - 17. storočia.

Ako vyznávač katolicizmu a absolutizmu spracoval komplex cirkevno-etických ideí. Pri výbere a spracovaní dramatického materiálu vychádza zväčša z idey (kráľovská moc, katolicizmus, česť) a až okolo nej vytvára dramatický konflikt. Dej jeho hier je prísne logicky štruktúrovaný, sústreďuje sa zväčša na jednu postavu, na jej vnútorné konflikty: inštinkt, cit, vôľu, rozum. Tematicky veľkú časť tvorby orientuje na náboženskú alebo nábožensko-filozofickú problematiku, v ktorej sa odrážajú pesimistické názory rozkladajúceho sa dvoranstva a cirkevnej aristokracie.

K vrcholným Calderonovým dielam patrí La vida es sueño (Život je sen, 1635), v ktorom rieši problém predurčenia a slobodnej vôle. V tejto dráme sa odráža kríza kultúry renesancie, rozpad feudálneho sveta. Vyjadrenie protirečenia medzi dojmom a skutočnosťou, nastolenie otázky zmyslu života, slobody atď. filozoficky a psychologicky dielo neobyčajne prehlbujú. Víťazstvom hrdinu nad sebou samým a nad tragickou veštbou získava dielo životnosť a pôsobivosť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.