Preskočiť na obsah

Peel P50

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Peel P50.

Peel P50 je trojkolesový miniautomobil vyrábaný v rokoch 1962 až 1965 spoločnosťou Peel Engineering Company na ostrove Man. Je to najmenšie sériovo vyrábané auto v histórii, vyrobilo sa približne 50 kusov.

Vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Auto malo dve kolesá vpredu a jedno vzadu. Dĺžka auta bola 1 372 mm, šírka 1 041 mm a hmotnosť 59 kg. Auto bolo vybavené českým motorom od firmy JAWA určeným pre motorky Moped s objemom 49 ccm, ktorý mu umožnil dosiahnuť maximálnu rýchlosť 61 km/h. Trojrýchlostná prevodovka nemala spätný chod (pretože bola určená pre motorky). Ak chcel vodič cúvať, musel vystúpiť a buď auto odtlačiť, alebo ho otočiť manuálne, na čo slúžil úchyt na zadnej časti auta. Jediné dvere sú na ľavej strane, auto malo jeden stierač a iba jedno predné svetlo. Uvádzaná spotreba paliva bola 2,8 l/100 km.

Popis a história[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 28. októbra 2007 sa vozidlo P50 objavilo v motoristickej relácii Top Gear v televíznej stanici BBC 2, počas ktorého moderátor Jeremy Clarkson nasadol do auta a išiel cez centrálny Londýn do práce. Clarkson, ktorý je 196 cm vysoký konštatoval, že to bolo možné aj keď náročné pre vysokých ľudí sa do P50 dostať. Po príchode do televízie, prišiel k hlavnému vchodu do televízie, kam sa dostal po chodníku. Nakoniec si auto so sebou vzal do kancelárie a jazdil v interiéri budov televízie BBC. Na konci relácie Clarkson auto zhodnotil tak, že ak by malo spiatočku, tak by to bolo najlepšie osobné auto na svete.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Peel P50

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Peel P50 na anglickej Wikipédii.