Top Gear

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Top Gear
TopGearLogo.svg
Typ relácie motoristická relácia
Moderátori Jeremy Clarkson
Richard Hammond
James May
Úvodná pieseň The Allman Brothers Band - „Jessica“
Krajina Anglicko
Počet sérií 22
Počet epizód 159 (zoznam častí)
Produkcia
Produkcia Andy Wilman
Dĺžka časti 60 min
Vysielanie
TV 20. október 2002 - 8. marec 2015
(pôvodne 1977-2001)

BBC Two
Externé odkazy
Oficiálna webstránka

Top Gear je motoristická relácia televízie BBC prevažne o autách. Začala sa vysielať v roku 1977 ako bežný program pre motoristov. V priebehu doby a obzvlášť od znovuzahájenia v roku 2002 sa relácia vyvinula skôr do formátu zábavného programu s často šokujúcimi a nepredvídateľnými humornými scénami. Program v súčasnosti uvádzajú moderátori Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May. Dôležitou postavou v relácii je záhadný testovací jazdec v bielom overalu, známy pod menom Stig. Celosvetová sledovanosť programu sa odhaduje na 350 miliónov divákov.

Premiéry jednotlivých epizód sú vysielané na britských staniciach BBC - BBC Two a od 14. sezóny (2009/2010) aj na BBC HD. Program je vysielaný na rôznych programoch po celom svete. Obľuba relácie viedla k vytvoreniu štyroch medzinárodných verzií s miestnym osadením účinkujúcich - ruskej, austrálskej, kórejskej a americkej verzie Top Gear.

Program bol vyzdvihovaný za štýl a prednes, rovnako tak aj za značné množstvo kritiky v obsahu a komentároch moderátorov.

Osobitné kategórie epizód sú tzv špeciály. V 14. sezóne bolívijský, kedy sa moderátori vydajú prejsť amazonskou džungľou. V roku 2007 v rámci natáčania relácie Top Gear: Polar Special sa stala expedícia Top Gearu na čele s Jeremym Clarksonom a Jamesom Mayom prvá, ktorá kedy došla na severný magnetický pól autom.

V marci 2015 bolo pozastavené ďalšie natáčanie relácie, a to z dôvodu konfliktu moderátora Jeremyho Clarksona ktorý napadol producenta Oisina Tymona. 25. marca 2015 sa šéf BBC Tony Hall vyjadril že Jeremy Clarkson je prepustený z BBC. Zostávajúci dvaja moderátori Richard Hammond a James May prehlásili, že Top Gear bez Clarksona natáčať nebudú. [1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Top Gear na českej Wikipédii.