Jeremy Clarkson

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jeremy Clarkson
Jeremy Clarkson
Narodenie11. apríl 1960 (64 rokov)
Doncaster, Spojené kráľovstvo
Známy vďakaTop Gear
Profesiamoderátor
Odkazy
Webstránkahttp://www.jeremyclarkson.co.uk
CommonsSpolupracuj na Commons Jeremy Clarkson

Jeremy Charles Robert Clarkson (* 11. apríl 1960, Doncaster, Spojené kráľovstvo) je britský hlásateľ, novinár a spisovateľ, ktorý sa špecializuje na motorizmus. Známy je hlavne vďaka účinkovaniu v televíznej show Top Gear na televízii BBC. Taktiež píše týždenné „stĺpčeky“ pre noviny The Sunday Times a The Sun.

Pôvodne miestny novinár v Severnom Anglicku, sa Clarkson stal známym až ako moderátor originálneho formátu Top Gear v roku 1988. Od polovice 90-tych rokov sa pravidelne objavoval v britskej televízii moderujúc svoju vlastnú show Clarkson, alebo sa objavoval ako hosť v iných. Začal produkovať programy a knihy, ktorých predmetom bola história inžinierstva.

Jeho charakter tvrdohlavého ale humorného rečníka, písanie a štýl moderovania, získal pozitívnu odozvu verejnosti. Nevyhol sa však ani škandálom a kritike; veľká časť publika ho však napriek tomu považovala za neoddeliteľnú časť Top Gearu, jednej z najúspešnejších show na BBC.

25.3.2015 oznámila BBC (potom čo Clarkson verbálne a fyzicky napadol jedného z producentov Top Gearu kvôli nezhodám s jedlom v hoteli počas nakrúcania jednej z epizód), že s ním už nepredĺži kontrakt na ďalšie obdobie. V polke roku 2015 Clarkson, Hammond, May a producent Andy Wilman založili produkčnú spoločnosť W. Chump & Sons, aby vyrobili šou The Grand Tour pre Amazon Video.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Noviny[upraviť | upraviť zdroj]

Clarksnove prvé zamestnanie bolo obchodný cestujúci pre firmu jeho rodičov, ktorí predávali plyšových medvedíkov (Paddington Bear toys). Neskôr sa stal novinárom a pracoval pre Rotherham Advertiser. Predtým tiež písal pre Rochdale Observer, Wolverhampton Express and Star, Lincolnshire Life a Associated Kent Newspapers.

V roku 1984 Clarkson a Jonathan Gill vytvorili Motoring Press Agency (MPA), ktorá mal za cieľ písať recenzie na autá pre miestne noviny alebo automobilové časopisy. Vytvorili niekoľko publikácií pre časopis Performance Car. Clarkson taktiež od roku 1993 pravidelne písal pre časopis Top Gear.

Clarkson pokračoval v písaní v podobe stĺpčekov v oboch masových bulvárnych novinách The Sun a The Sunday Times. Jeho stĺpčeky z The Sunday Times sú tiež publikované v novinách The Weekend Australian. Takisto píše pre "Wheels" sekciu novín Toronto Star.

Clarkson je autorom humorných kníh o autách a niekoľkých iných témach. Časť z nich sú zbierky článkov, ktoré napísal pre The Sunday Times.

Televízia[upraviť | upraviť zdroj]

Jeremy Clarkson a jeho kolegovia z Top Gearu: Richard Hammond a James May

Clarkson sa stal jedným z moderátorov programu Top Gear, ktorý sa vysielal od 27. októbra 1988 až do 3. februára 2000 v originálnom formáte, a neskôr po krátkej prestávke od 20. októbra 2002 v novom formáte. Moderuje ho spolu s Richardom Hammondom a Jamesom Mayom. Top Gear sa časom stal najsledovanejšou show na BBC Two a je vysielaný vo viac ako 100 krajinách sveta.

Koncom 90-tych rokov začal moderovať programy s inými témami, napríklad prvú anglickú sériu Robot Wars. V tom istom čase sa jeho účinkovanie v televízii rozdelilo do vystúpení v rôznych show, buď ako hosť alebo hostiteľ hosťa. Od roku 1998 mal tri roky svoju vlastnú talk show Clarkson; 27 polhodinových epizód - vysielaných v Spojenom Kráľovstve od novembra 1998 do decembra 2000 - rozhovorov s hudobníkmi, politikmi a televíznymi osobnosťami.

Počas svojej televíznej kariéry Clarkson moderoval aj niekoľko dokumentov so zameraním na históriu a inžinierstvo. V roku 1997 sa objavil vo komediálnej show Room 101. Viackrát vystupoval v popredných talk show Parkinson a Friday Night with Jonathan Ross.

V roku 2003 bol angažovaný do seriálu Grumpy Old Men, v ktorom muž v stredných rokoch rozpráva o aspektoch moderného života, ktoré ho iritujú. Od roku 2003 sa Clarkson dvakrát objavil ako účastník politickej publicistickej show Question Time.

V roku 2007 Clarkson získal zvláštne uznanie na National Television Awards. V tom čase sa v médiách objavilo, že za moderovanie Top Gearu zarába 1 milión libier ročne a ďalších 1,7 milióna libier za knihy, DVD a stĺpčeky v novinách.

V roku 2007 boli Clarkson a jeho spolumoderátor James May prví ľudia, ktorí sa dostali na magnetický severný pól v aute (zachytené v polárnom špeciáli Top Gearu).

V roku 2008 Clarkson utrpel menšie zranenia nohy, chrbtice a ruky keď úmyselne narazil do steny z tehál počas natáčania 12. série Top Gear-u.

30. júla 2015 bolo oznámené, že Jeremy spolu so svojimi bývalými moderátormi z Top Gear-u (Richard Hammond, James May) budú uvádzať svoju novú šou na platforme Amazon Video. Celosvetovo bola dostupná od roku 2016. 11. mája 2016 Jeremy na svojom Twitteri potvrdil, že jeho nová šou sa bude volať The Grand Tour a bude sa vysielať každý týždeň z iného miesta na svete.

Od roku 2018 Clarkson moderuje súťaž Who Wants to Be a Millionaire?, ktorý je na Slovensku známy ako Milionár.

Kontroverzia[upraviť | upraviť zdroj]

Jeremy Clarkson má veľa kontroverzných názorov, vtipov a akcií, ktoré sa nebojí vyjadriť a viac krát sa kvôli nim dostal do problémov. Napríklad v Top Gear, v diele, v ktorom sa moderátori snažili vžiť do života kamionistov mal Jeremy známu hlášku, v ktorej spomínal, že kamionisti majú náročnú prácu, lebo sa musia sústrediť na časté menenie prevodov a zabíjanie prostitútok.

Autá[upraviť | upraviť zdroj]

Clarkson vlastní alebo vlastnil tieto autá:

Okrem toho sú mu pravidelne dodávané autá na testovanie.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • je veľký fanúšik seriálu Star Trek.
  • Autobusom išiel naposledy ako 8 ročný chlapec.
  • za „najnespoľahlivejšie auto, ktoré bolo kedy vyrobené“ považuje Ford GT

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]