Richard Hammond

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Richard Hammond
Richard Hammond
Narodenie 19. december 1969 (48 rokov)
Solihull
Známy vďaka Top Gear
Profesia moderátor
Odkazy
Webstránka co.uk
Commons Spolupracuj na Commons Richard Hammond

Richard Hammond (* 19. december 1969, Solihull, Spojené kráľovstvo) je britský televízny moderátor, známy predovšetkým motoristickou reláciou Top Gear, Brainiac: Šialená veda a Drtivá porážka.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Je ženatý s Amandou Etheridge a má dve dcéry, Izzy a Willow. Býva v Cheltenhame. Má niekoľko koní, kačíc, dve mačky a TG psa, psa Top Gear. V roku 2002 začal spoločne s Jeremy Clarkson a James May moderovať magazín o autách Top Gear. Jeho obľúbený automobil je Porsche 911S a Pagani Zonda F. Sám vlastní Morgan Aeromax, Porsche 911, Ford Mustang a Dodge Challenger.

Osudným dňom v jeho živote sa stal štvrtok 20. septembra 2006, kedy chcel pri natáčaní Top Gear prekonať rýchlostný rekord Británie (483,18 km/h) s dragsterom Vampire. Pri svojej prvej jazde sa cez túto hodnotu dostal, namerali mu dokonca cez 500 km/h, pri druhej podľa všetkého tiež, no explodovala mu pravá predná pneumatika a vyletel z dráhy. S ťažkým otrasom mozgu ho previezli do nemocnice, kde bol mesiac v kóme.

Od roku 2003 moderuje TV reláciu Brainiac: Šialená veda, ktorá sa zaoberá predovšetkým vedou. V roku 2007 ho nahradil Vic Reeves. Ďalej tiež od roku 2008 moderuje reláciu Wipeout.

V Top Gear bol prezývaný "škrečok" (hamster), vďaka svojmu malému vzrastu a tiež kvôli tomu, že jedol papier s výsledkami.

Od marca 2015 už nepracuje pre BBC po konflikte medzi Jeremym Clarksonom a producentom Oisinom Tymonom, kedy spoločne ako trojica opustili reláciu a aj televíziu po tom čo BBC vydala verdikt že Jeremy Clarkson je prepustený a viac sa už v relácii Top Gear neukáže.[1]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]