The Allman Brothers Band

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
The Allman Brothers Band
Gregg Allman
Gregg Allman
Základné informácie
Pôvod USA Macon, Georgia, USA
Žáner(-re) Blues rock
Južanský rock
Pôsobenie 1969 – 1976, 1978 – 1982, 1989 – súčasnosť
Vydavateľstvá Capricorn
PolyGram
Arista
Epic
Sanctuary
Webstránka www.allmanbrothersband.com
Členovia skupiny
Gregg Allman
Butch Trucks
Jai Johanny "Jaimoe" Johanson
Warren Haynes
Marc Quiñones
Oteil Burbridge
Derek Trucks
Bývalí členovia
Duane Allman
Dickey Betts
Berry Oakley
Chuck Leavell
Lamar Williams
Dan Toler
David Goldflies
David "Frankie" Toler
Mike Lawler
Allen Woody
Johnny Neel
Jack Pearson
Jimmy Herring

The Allman Brothers Band je americká rocková skupina, ktorú založili v roku 1969 bratia Duane (gitary) a Gregg (spev, organ, autor piesní) Allmanovci. Spolu s nimi pri vzniku kapely boli: Dickey Betts (sólová gitara, spev, autor piesní), Berry Oakley (basová gitara), Butch Trucks (bicie nástroje) a Jai Johanny "Jaimoe" Johanson (bicie nástroje). Aj keď sú považovaní za zakladateľov južanského rocku v svojej produkcii hojne využívali aj ďalšie žánre, hlavne blues, džez a country music. Počas koncertných vystúpení radi hrajú inštrumentálne party s rozsiahlymi improvizáciami.

Ich prvé dva štúdiové projekty komerčne neboli úspešnými, no ich koncertný album z roku 1971, ktorý vydali pod názvom At Fillmore East sa stal ich prelomovým projektom. Tento album, ktorý obsahuje rozšírené verzie skladieb „In Memory of Elizabeth Reed“ a „Whipping Post“, býva označovaný za jednu z najlepších koncertných nahrávok. Krátko po jeho vydaní bol pri motocyklovej nehode zabitý jeden z lídrov kapely, Duane Allman. Nasledujúci štúdiovo-koncertný dvojalbum, Eat a Peach, ktorý upevnil ich popularitu, kapela nahrala a vydala v roku 1972 na jeho počesť. Po smrti basgitaristu, Berryho Oakleya, ktorý zomrel v tom istom roku, kapela nahrala ďalší album Brothers and Sisters (vydaný v roku 1973) s klávesistom Chuckom Leavellom a basgitaristom Lamarom Williamsom, ktorý spolu s hitovým singlomRamblin' Man“ dostal skupinu na čelo rockovej hudobnej scény 70. rokov 20. storočia. V kapele nastali krátko na to vnútorné nezhody, ktoré v roku 1976 skončili jej rozpadom. Spolu s niektorými personálnymi zmenami sa ich činnosť v závere dekády obnovila a znovu sa rozpadli v roku 1982.

K ďalšej reforme skupiny došlo v roku 1989, kedy vydali sériu nových albumov, podporovaných koncertnými šnúrami. Koncom 90. rokov dochádzalo v kapele k ďalším personálnym zmenám, ktoré vyvrcholili odchodom Dickeya Bettsa. Po roku 2000 spolu s basgitaristom Oteilom Burbridgeom a hráčmi na gitaru, Warrenom Haynesom a Derekom Trucksom bola skupina stabilná a preslávila sa sériami jarných vystúpení v newyorskom Beacon Theatre. Medzi rokmi 1971 až 2005 mala skupina jedenásť zlatých a päť platinových albumov,[1] a v roku 1995 bola uvedená do Rokenrolovej siene slávy. Časopis Rolling Stone skupinu v roku 2004 umiestnil na 52. miesto svojho zoznamu stovky najlepších umelcov všetkých čias.[2]

Skladba "Jessica" je ústrednou mélodiou motoristického programu "Top Gear" od BBC.

V januári roku 2014 Warren Haynes a Derek Trucks oznámili, že koncom roka od skupiny Allman Brothers Band odchádzajú.[3] Neskôr v tom istom mesiaci Gregg Allman dodal, že po tomto odchode kapela ukončí svoje koncertné účinkovanie.[4]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. RIAA [online]. RIAA, [cit. 2012-02-27]. Dostupné online.
  2. The Immortals [online]. Rolling Stone, [cit. 2012-04-10]. Dostupné online. Archivované 2009-05-17 z originálu.
  3. Doyle, Patrick (January 8, 2014). "Warren Haynes and Derek Trucks Leaving Allman Brothers Band", Rolling Stone. Retrieved March 8, 2014.
  4. "Gregg Allman Says the Allman Brothers Will Stop Touring After 2014" Archivované 2014-07-08 na Wayback Machine, Relix, January 28, 2014. Retrieved January 28, 2014.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Allman Brothers Band na anglickej Wikipédii.