Peer production

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Peer production (doslova "výroba ako rovný s rovným, produkcia rovesníkov") je spôsob produkcie tovarov a služieb založený na samoorganizovaných komunitách jednotlivcov, ktorí sa stretávajú na účely spolutvorby, pričom výsledok tejto spolutvorby je zdieľaný. Obsah je vytváraný skôr všeobecnou verejnosťou než platenými profesionálmi alebo odborníkmi na danú oblasť.[1] V týchto komunitách je koordinované úsilie veľkého počtu ľudí s cieľom realizácie zmysluplných projektov. Informačný vek, a zvlášť internet, umožnili proces peer production vďaka novým možnostiam spolupráce a stal sa dominantným a dôležitým spôsobom produkovania informácií.[2] Slobodný a open source softvér sú dva príklady moderných procesov peer produkcie. Jedným z raných príkladov sieťovej peer produkcie je Projekt Gutenberg,[3] ktorý zapája dobrovoľníkov do tvorby elektronických kníh z diel, ktorým vypršali autorské práva, a tieto diela sprístupňuje na internete.[4] Moderné príklady sú Wikipédia, online encyklopédia, a Linux, počítačový operačný systém. Komerčné podniky často využívajú čiastkové implementácie peer produkcie. Amazon stavia na používateľských recenziách, Google je tvorený používateľmi generovaným obsahom (napr. YouTube). Peer produkciou sa rozumie výrobný proces, na ktorom sú založené predchádzajúce príklady. Peer produkcia na báze spoločného vlastníctva je podmnožinou peer produkcie.

Peer production sa objavuje v spoločensko-technologickom prostredí, ktoré umožňuje tisícom jednotlivcov efektívne spolupracovať na tvorbe obsahu, ktorý je následne bezvýhradne poskytnutý verejnosti.[5] Toto kolektívne úsilie je neformálne. Peer production je spoločné úsilie s neobmedzeným množstvom diskusie alebo zmien, ktoré môžu byť zapracované do výrobku. Avšak, tak ako v prípade Wikipédie, veľké množstvo, v skutočnosti väčšinu tohto spoločného úsilia vkladá relatívne malé množstvo oddaných a aktívnych jednotlivcov.[6] Je to práve vytrvalá aktivita týchto jednotlivcov, ktorá určuje úspech daného projektu.

Fenomén peer production skúmajú viaceré organizácie ako napríklad P2P Foundation, ktorú prevádzkuje Michel Bauwens a Franco Iacomella.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. User Generated Content [online]. Computer Desktop Encyclopedia (na: Farlex), [cit. 2011-10-25]. Dostupné online.
  2. BENKLER, Yochai. Freedom in the Commons: Towards a Political Economy of Information. Duke Law Journal, April 2003, s. 1245. Dostupné online [cit. 2011-11-28].
  3. HART, Michael Stern. Project Gutenberg Canada [online]. . Dostupné online.
  4. Duguid, Paule. "Limits of self-organization: Peer Production and "Laws of Quality." First Monday Vol 11 No 10 (Oct 2 2006)
  5. Benkler, Yochai and Nissenbaum Helen, "Commons based Peer Production and Virtue"
  6. Huberman, Bernardo A, Wilkinson, Dennis M, Wu, Fang "Feedback loops of attention in peer production"

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]