Pella

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Pella pozri Pella (rozlišovacia stránka).
Zvyšky antickej Pelly
Fontána v centre mesta
Poloha mesta

Pella (novogr. Πέλλα) je mesto v Makedónii v Grécku. V staroveku bola hlavným mestom macedónskeho kráľovstva. Dnes tu žije približne 2 500 obyvateľov.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto založil macedónsky kráľ Archelaos I. v roku 399 pred Kr. ako nové hlavné mesto. Dovtedy bolo hlavné mesto Aigai. Pella bola postavená na štýl juhogréckych mestských štátov, stáli tu impozantné stavby, kráľovský palác a agora. Pôsobili tu mnohí známi grécki umelci. V 2. storočí pred Kr. mesto ovládli Rimania a jeho význam v Rímskom impériu poklesol, neskôr sa z Pelly stalo iba menšie provinčné mesto, centrum Macedónie bol Solún. Cisár Augustus do mesta umiestnil rímskych kolonistov, hlavne vojenských veteránov.

V 6. storočí po Kr. bola Pella zničená Slovanmi, tí sa tu aj usadili a od tejto doby je to slovanské mesto, jedno z najjužnejších slovanských miest v Grécku.

Neskôr sa miestni Slovania hlásili k bulharskej národnosti. Počas tureckej doby bolo mesto známe ako Постал (Postal, Apoštol). V roku 1900 tu žilo 720 Bulharov. V roku 1912 bola celá Macedónia oslobodená Gréckom, mesto bolo známe pod gréckym menom Άγιοι Απόστολοι (Ajii Apostoli, Svätí Apoštoli).

Miestni Bulhari odišli do Bulharska počas Grécko-bulharskej výmeny obyvateľov a do mesta prišli etnickí Gréci z Bulharska. Po Grécko-tureckej výmene obyvateľov (1923) sa v meste usadilo grécke obyvateľstvo z tureckej Trácie, konkrétne z dedín Mega Revma (dnes Arnavutköy, neďaleko Istanbulu) a Neo Chorio (dnes Genikioi pri meste Gelibolu). Mesto tak ostalo čisto grécke. V roku 1936 bolo mestu vrátené antické meno Pella. Usadili sa tu aj grécki pastieri, Sarakacani z Floriny.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Pella

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905


Súradnice: 40° 45′ 43.26″ s.š., 22° 31′ 34.86″ v.d.