Performance Art

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 06:49, 25. apríl 2019, ktorú vytvoril CommonsDelinker (diskusia | príspevky) (Odkaz na súbor Sebastian_Bieniek_Hand_without_a_body_performance_1999_Festival_der_Jungen_Experimentellen_Kunst_Berlin_Postfuhramt.jpg bol odstránený, pretože ho JuTa na Commons zmazal.)
Performančný umelec v Tokiu

Performance Art (Performance - výkon, predstavenie, vystúpenie, vykonanie, dielo, prednes) je umenie, kde činnosť jednotlivca alebo skupiny na určitom mieste v určitom čase predstavuje dielo.

Charakteristika

Performance Art sa môže odohrávať kdekoľvek, kedykoľvek a akokoľvek dlho. Umenie performance môže byť akákoľvek situácia, ktorá obsahuje tieto štyri základné elementy: čas, priestor, umelcove telo a vzťah medzi umelcom a publikom. Umelci vidia zmysel v tom, že umenie robia priamo pred publikom, čo vylučuje potrebu galérii, agentov, maklérov, daňových poradcov a ďalšie aspekty kapitalizmu. Je to istý spoločenský výklad čistoty umenia. Odkedy existuje Performance Art, ešte nikdy neboli dve vystúpenia absolútne rovnaké.

Charakteristické znaky performance

  • Performance Art je živé
  • Performance Art nemá pravidlá alebo pokyny. Je to umenie lebo umelec povedal že je. Je to experiment.
  • Performance Art nie je na predaj. Avšak dajú sa naň predávať lístky alebo filmové práva.
  • Performance Art môže zahŕňať maľbu alebo sochu, dialóg, poéziu, hudbu, tanec, operu, film, svetlá, zvieratá, oheň... atď. Môže mať toľko rôznych podôb koľko je umelcov.
  • Performance Art je všeobecne uznávané umelecké hnutie.
  • Performance Art môže byť zábavné, humorné, šokujúce alebo desivé. Nezáleží, ktoré prídavné meno platí, hlavne musí byť zapamätateľné.

História

Termín „Performance Art“ sa začal používať v 60-tych rokoch 20.storočia v USA. Pôvodne bolo používané na pomenovanie akéhokoľvek živého predstavenia, vrátane poézie, hudby, filmu, atď. v spojení s vizuálnym umením. Predchodcovia Performance Art tu boli ešte pred rokom 1960. Živé predstavenia Dadaistov zahŕňali poéziu aj vizuálne umenie. Nemecký Bauhaus, založený v roku 1919, využíval divadelný workshop na hľadanie vzťahu medzi priestorom, zvukom a svetlom. Univerzita Black Mountain v USA zlučovala divadelné štúdie s vizuálnym umením, 20 rokov predtým ako sa začalo používať slovo Performance Art. Napriek tomu, že samotné pomenovanie ešte neexistovalo, Performance Art tu už bolo.

Predstavitelia

Iné projekty

Externé zdroje