Piero Sraffa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Piero Sraffa
Narodenie5. august 1898
Turín, Taliansko
Úmrtie3. september 1983 (85 rokov)
Cambridge, Spojené kráľovstvo
Alma materLondon School of Economics
Profesiaekonóm, učiteľ

Piero Sraffa (* 5. august 1898, Turín, Taliansko – † 3. september 1983, Cambridge, Spojené kráľovstvo) bol významný taliansky ekonóm 20. storočia.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v roku 1898 v Turíne v Taliansku. V roku 1920 priviedol Sraffu iný významný ekonóm John Maynard Keynes na univerzitu v Cambridge, kde bol neskôr menovaný knihovníkom. To mu umožnilo venovať sa rozsiahlemu zbieraniu a editovaniu spisov Davida Ricarda. Jeho najvýznamnejším dielom je však práca Výroba produktov pomocou produktov, publikovaná v roku 1960.

Od roku 1921 do roku 1922 študoval v Londýne na London School of Economics. V roku 1922 bol menovaný riaditeľom oddelenia provinčnej práce v Miláne, potom pôsobil ako profesor politickej ekonómie najprv v Perugii, a neskôr v Cagliari na Sardínii. Tu sa stretol s Antoniom Gramscim – najvýznamnejším vodcom talianskej komunistickej strany. Stali sa blízkymi priateľmi, čiastočne aj kvôli ich rovnakým idelogickým názorom. Taktiež bol v kontakte s Filippom Turatim, možno najdôležitejším vodcom talianskej socialistickej strany.

Sraffa bol popisovaný ako veľmi inteligentný muž, ktorý svoj život zasvätil štúdiu a knihám. Jeho slávna knižnica obsahovala viac ako 8000 zväzkov, v súčasnosti je jej časť v knižnici Trinity College. V roku 1972 mu bol udelený čestný doktorát v Paríži a v roku 1976 získal ďalší z univerzity v Madride.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Piero Sraffa na www.economyprofessor.com (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Piero Sraffa na anglickej Wikipédii.