Pláž Utah

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tanky Sherman DD na pláži

Pláž Utah bol sektor vylodenia pridelený americkému VII. zboru (4. pechotnej divízii a 70. tankovému práporu) počas operácie Overlord. Pláž je pomenovaná podľa amerického štátu Utah.

Počas operácie Overlord Spojenci na pláži Utah utrpeli najmenšie straty zo všetkých vyloďovacích pláží. Bola to zásluha šťastnej náhody, ktorú využil brigádny generál Theodore Roosevelt, len čo sa dostal na pobrežie uvedomil si, že nie je na pôvodne plánovanom mieste vylodenia, pretože ho prúd zaniesol južnejšie. Tento úsek však Nemci bránili slabšie a preto sa rozhodol, že vylodenie bude pokračovať na tomto mieste.

Útok na pláž mala uskutočniť 4. pešia divízia, ktorej velil generálmajor Raymond O. Barton. Nemeckú obranu sektoru tvorili časti 352. a 709. pešej divízie. Hodina H tu bola určená o 6:30, rovnako ako na pláži Omaha. Plán bol, že po bombardovaní a námornom ostreľovaní príde ako prvá vlna tanky Sherman DD a 2. prápor 8. pluku. Druhá vlna mala predstavovať 32 plavidiel LCVP s 1. práporom 8. pluku, ženistami a námornými deštrukčnými skupinami. Tretia vlna zložená z ôsmich výsadkových tankových lodí, mala prepraviť tanky s radlicami a konvenčné tanky M4 Sherman. Štvrtá vlna predstavovala dva prápory ženistov. Podľa vopred pripraveného plánu bola pláž rozdelená na severný úsek Green s prístupmi k moru označenými foneticky T-Tare, takže tieto pláže mali označenie Tare Green a na juhu U-Uncle, čiže Uncle Red. Za plážami boli polia, ktoré Nemci zaplavili proti ťažšiemu priechodu pechoty a zoskoku výsadkárov. Na pláži sa medzi líniou prílivu a odlivu nachádzali tri rady prekážok, prevažne oceľové bodce, drevené koly s granátmi alebo tanierovými protitankovými mínami, betónové štvorsteny a „českí ježkovia“. Nemci ďalej do vnútrozemia vybudovali systém oporných bodov, ktoré bránila posádka zo 709. pešej divízie. Straty Spojencov na Utahu boli 200 mužov ranených, mŕtvych či nezvestných.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]