PlayStation

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Sony Playstation
PSX-Console-wController.png
Základné informácie
Výrobca Sony
Dátum uvedenia na trh 3. december 1994 (jap)

1. september 1995 (usa)

November 1995 (eur)
Typ Herná konzola
Procesor MIPS R3000 bežiaci na 33.8688 MHz.
Pamäťové média CD-ROM/XA
Najobľúbenejšie hry Driver 2
Nasledovník Playstation 2

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Sony PlayStation je herná konzola 32/64-bitovej éry od spoločnosti Sony uvedená na trh v polovici 90. rokov 20. storočia. Pôvodný PlayStation bol prvou hernou konzolou radu PlayStation, po ktorej nasledovali konzoly PSOne, PlayStation 2, PlayStation Portable, PSX, PlayStation 3 a PlayStation 4. Konzola bola revolučná svojou real-time 3D grafikou, procesor konzoly mal špeciálne vyvinutú FPU jednotku, ktorá uľahčovala operácie s maticami - transformáciu 3D priestoru.

Do marca 2006, kedy bola ukončená výroba, bolo predaných viac než 100 miliónov konzol PlayStation a PSOne, čím sa stala prvou konzolou, ktorej predaj prekročil 100 miliónov kusov.

Na PlayStation je potrebná karta s úložným priestorom pre uloženie vašej hry. Celá konzola sa ovláda ovládačom (DualShock), ovládač môže pri nejakej činnosti v hre vibrovať alebo nejak naznačiť, že v hre sa niečo deje. Na PlayStation sú určené hry na CD. Ovládač (DualShock) je na PlayStation 1 a 2 s káblom, na 3 a 4 je určená baterka, ktorá sa nabíja káblom, ktorý je vsunutý do celého PlayStation alebo špeciálnou nabíjačkou, ktorá je určená len na DualShock 4.

Poslednými vydanými hrami boli:

  • Japonsko - Legendary Hits: Dewprism (2007)
  • USA a Južná Amerika - FIFA Football 2005 (2004)
  • Európa - Schnappi: 3 Fun-Games (2005)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]