Ploché nohy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Plochá noha (lat. pes planus) je názov bežného ochorenia, ktoré sa vyznačuje poruchou klenby nohy, čo spôsobuje kontakt celého (alebo takmer celého) povrchu chodidla so zemou. Odhaduje sa, že 20% svetovej populácie nemá vyvinutú klenbu jednej alebo oboch nôh. Je dôležité spomenúť, že ploché nohy nespôsobujú spomalenie rýchlosti v pohybe ani Babinského reflex.

Ploché nohy u detí[upraviť | upraviť zdroj]

U detí sa často stretávame s plochými nohami. Hlavnou príčinou u detí do 3-4 rokov je prítomnosť zvýšeného množstva tuku v oblasti nôh, ktorý zakrýva rozvíjajúcu sa klenbu nohy a nedokončený proces vývinu. Klenba nohy sa vyvíja v detstve a súvisí s rastom svalov, šliach, väziva a kostí. Cvičenie nohy pomocou špecifických cvičení ako chôdza na špičkách alebo bosá chôdza po členitom teréne, piesku či tráve môže uľahčiť tvarovanie klenby v detstve, ktoré prebieha v štvrtom až šiestom roku života. U detí s plochou klenbou sa často klenba upraví počas rastu, puberty a rannej dospelosti na fyziologickú klenbu.

Keďže deti nevedia rozoznať plochú nohu, je dôležité, aby rodičia alebo iné zodpovedné osoby preverili ich klenbu nohy. Taktiež by mali byť rodičia pozorní na chôdzu ich detí, či sa u nich neprejavuje neprirodzená chôdza akou je napríklad opieranie sa o vonkajší okraj chodidla, časté padanie v dôsledku obíjania si kolien alebo na reakciu po dlhých prechádzkach, počas ktorých sa prejavuje únava a bolesť.

U detí, ktoré si sťažujú na bolesť v lýtku alebo v oblasti nohy je pravdepodobný výskyt alebo vývin plochej nohy. Bolesti sa môžu prejavovať aj v oblasti kolenného kĺbu. Nedávno realizovaná štúdia nepotvrdila jednoznačný vplyv nosenia vložiek do topánok alebo iných ortopedických pomôcok.[1]

Liečba[upraviť | upraviť zdroj]

Liečby plochej nohy sú rôzne, keďže závisia od etiológie, veku, vlastností deformácie, súvisiacich ochorení dolných končatín a iných. Liečba môže byť chirurgická, aj konzervatívna.

Bosá chôdza, hlavne po terénoch akou je piesočnatá pláž, na ktorej sa svaly chodidiel posilňujú, je pre takmer všetky prípady prospešná. Výnimkou sú tí, ktorí majú extrémne ploché nohy alebo bolesti súvisiace s pätovou ostrohou. Podľa štúdie realizovanej v Indii na dvoch skupinách detí, pri ktorej jedna skupina detí nosila topánky a druhá skupina detí chodila počas vývoja bosá, prišli k záveru, že pozdĺžna klenba nohy bola u druhej skupiny pevnejšia a vyššia. U detí, ktoré nosili sandále bola táto patológia menej rozšírená ako u detí s uzavretými topánkami.[2]

Nepríjemnosti spôsobené plochou nohou sa riešia pomocou vložiek do topánok, ktoré môžu byť pevné alebo jemné a z rôznych materiálov ako EVA (etylénvinylacetát) alebo koža. Plochá noha môže byť spôsobená aj z genetických dôvodov. Je dôležité podotknúť, že je možné predísť ochoreniu plochej nohy alebo iným deformáciám, ak rodičia navštívia podológa so svojimi deťmi, ktorý určí liečbu.

Ploché nohy u dospelých[upraviť | upraviť zdroj]

Ploché nohy sa objavujú aj u dospelých v dôsledku zranení, ochorení, preťaženia chodidla, biomechanických vplyvov alebo procesu starnutia. K vzniku plochonožia môže dôjsť aj u tehotných žien v dôsledku dočasných zmien vyplývajúcich zo zvýšenej hladiny elastínu (elasticity) počas tehotenstva. Ak sa plochá noha vyvinie až v dospelosti, ostane už natrvalo plochou.

Ak má mladý alebo dospelý človek plochú nohu počas státia s celou váhou na chodidlách, ale v momente keď sa postaví na špičky alebo pritiahne špičky nôh smerom k pätám sa prejaví klenba, jedná sa o flexibilnú plochú nohu. V tomto prípade nie je spadnutá klenba, no zaraďuje sa medzi ploché nohy, čo je všeobecný termín. Pri flexibilnej plochej nohe je prítomná aj pozdĺžna klenba, aj tzv. windlass mechanizmus. Spôsobuje ju nadmerné vytáčanie nohy do pronácie. Cvičenia už nie sú účinné u dospelých bez ohľadu na intenzitu a spôsob, vzhľadom na stupeň skrátenia svalov. Počas vývoja sa však ešte môže ovplyvniť tvar klenby.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Whitford D., Esterman A.. A randomized controlled trial of two types of in-shoe orthoses in children with flexible excess pronation of the feet. . S. p. 715–23. DOI:10.3113/FAI.2007.0715
  2. Rao UB, Joseph B. The influence of footwear on the prevalence of flat foot. A survey of 2300 children [online]. . S. 525–7. Dostupné online. [nefunkčný odkaz] quoted in http://www.unshod.org/pfbc/pfmedresearch.htm