Pobrežné vrchy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poloha pohoria Pobrežné vrchy
Vrch Mount Saint Elias

Pobrežné vrchy (-slovenský normovaný názov) alebo staršie Prímorské pásmo[1] (angl. Coast Mountains, franc. Chaîne Côtiere) sú najzápadnejšie horské pásmo v Kordillerách, ktoré sa tiahnu pozdĺž západného brehu Severnej Ameriky a pokrývajú väčšinu pobrežných oblastí kanadskej provincie Britská Kolumbia. Je súčasťou väčšej skupiny, nazývanej Pacific Coast Ranges (Pacifické Pobrežné vrchy), ktorá zahŕňa pásmo Alaska Range, pohorie Chugach, pohorie Saint Elias Mountains, pásmo Kaskádových vrchov, pohorie Sierra Nevada a Sierra Madre Occidental.

Pohorie Pobrežné vrchy je 1 609 km dlhé a v priemere 200 km široké. Jeho južná a juhovýchodná časť je ohraničená riekou Fraser a náhornou plošinou Interior Plateau. Severne od pahorkatiny Nechako je pohorie Pobrežné vrchy lemované na vnútrozemskej strane pohorím Hazelton, pohorím Skeena, plošinou Stikine, plošinou Tahltan a pohorím Tagish. Jeho severozápadný okraj ohraničuje rieka Kelsall, ležiaca v severnej časti juhovýchodnej Aljašky, za ktorou sa rozkladá pohorie St. Elias Mountains.

Na západnej strane pohoria sa nachádzajú hlboké dažďové pralesy mierneho pásma, v pohorí je veľa vrchov a hôr, ktoré sú pokryté ľadovcom. Súčasťou pohoria sú aj najväčšie ľadovce na svete v miernom pásme. Pohorie sa na jeho východných svahoch zúžuje do suchej vnútornej rokliny, alebo do subarktického lesa v oblasti pohoria Skeena Mountains a náhornej plošiny Stikine Plateau.

Vznik pohoria[upraviť | upraviť zdroj]

Sopka Mount Meager ležiaca v horskom pásme Pacific Ranges
Vrch Devils Thumb, nachádzajúci sa v oblasti ľadovca Stikine

Pohorie Pobrežné vrchy vzniklo, keď sa aktívny vulkanický oblúk súostrovia Insular Islands srazil s pobrežím amerického severozápadu pred 115 miliónmi rokov. Po milióny rokov boli jeho vrcholy tlačené nadol a izostatický odraz spôsobil, že ich magma v magmatických krboch začala stúpať, čím sa postupne vytvorila dnešná podoba pohoria North Shore.

Najznámejšie vrchy pohoria Pobrežné vrchy[upraviť | upraviť zdroj]

hora / vrch výška výška od základne
Mount Waddington 4 019         3 289
Monarch Mountain 3 555         2 930
Razorback Mountain 3 183         2 253
Skihist Mountain 2 968         2 463
Mount Ratz 3 090         2 430
Mount Queen Bess 3 298         2 355
Wedge Mountain 2 892         2 249
Otter Mountain 2 692         2 242
Mount Silverthrone 2 860           974
Kwatna Peak 2 290         2 225
Scud Peak 2 987         2 172

Mount Waddington je so svojou výškou 4 019 metrov najvyšším vrchom pohoria Pobrežné vrchy a najvyšším vrchom v celej provincii Britská Kolumbia.

Najväčším ľadovcom v pohorí Pobrežné vrchy je ľadovec Ha-Iltzuk.

Rozdelenie pohoria podľa horských pásiem[upraviť | upraviť zdroj]

Pohorie Pobrežné vrchy sa delí na niekoľko hlavných horských pásiem. Medzi ne patrí:

Stratovulkán Mount Garibaldi

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Malá encyklopédia zemepisu sveta: Svetadiely, štáty, mestá, moria, rieky, jazerá, vrchy, nižiny, ostrovy / Józef Szaflarski ; Aleksandra Dominiková, Kazimierz Królikowski, Lucjan Kubiatowicz, Tadeusz Lenczowski, Lech Ratajski, Peter Mariot, Peter Mariot, Juraj Činčura, Štefan Očovský, František Podhorský, Anna Varsiková, Tibor Hrabovský, Dagmar Jurániová. 1. vyd., dot. Bratislava: Obzor, 1977

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 54° 00′ 00″ s. š., 128° 00′ 00″ z. d.