Politický systém Nového Zélandu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nový Zéland je konštitučná monarchia s parlamentnou formou vlády. Nový Zéland je súčasťou personálnej únie Commonwealth Realm, hlava štátu je teda totožná s hlavou štátu Spojeného kráľovstva, ktorú zastupuje generálny guvernér Nového Zélandu. Nový Zéland spolu s Cookovymi ostrovmi, Niue, Tokelau a Rossovej kolónie tvorí Novozélandské kráľovstvo. Základ politického systému je založený na Westminsterskom systéme, hoci boli vykonané mnohé významné modifikácie.

Novozélandský parlament je jednokomorový, má zvyčajne 120 členov, niekedy viac kvôli tzv. presahujúcim mandátom, volených na trojročné funkčné obdobie. Od parlamentných volieb z roku 1996 sa používa personalizovaný pomerný volebný systém (MMP), ktorý nahradil systém relatívnej väčšiny (FPTP). Každý volič disponuje pri voľbe dvoma hlasmi, ktorými oddelene hlasuje pre individuálneho kandidáta v rámci svojho jednomandátového volebného obvodu a stranícku kandidátku v jednom celoštátnom obvode.[1] Nový Zéland bol prvým štátom, ktorý zaviedol volebné právo žien (1893).

Ústredným a hlavným rozhodovacím telesom systému vládnutia je kabinet, ktorý zodpovedá tomu, čo sa v európskom kontinentálnom prostredí bežne označuje ako vláda.[2]

Ústava Nového Zélandu je nepísaná.

Nový Zéland je členom vojenského paktu ANZUS. Po potopení lode Rainbow Warrior Nový Zéland začal zavádzať legislatívu, ktorá vyústila do zákazu prítomnosti jadrových zbraní a jadrovej energetiky.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. PIŇOS, Pavel. Volby na Novém Zélandu: náhled do volební teorie a praxe [online]. 2006, [cit. 2011-11-10]. S. 9. Dostupné online. (čeština)
  2. ŽENÍŠEK, Marek. Commonwealth: politické systémy. Plzeň : Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk, 2007. ISBN 978-80-7380-078-9. Kapitola Politický systém Nového Zélandu, s. 74. (čeština)

Zdroje a literatúra[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Politický systém Nového Zélandu na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).
  • ČERVENÁ Tatiana. Analýza reformy politického systému Nového Zélandu v kontexte teórie demokracie A. Lijpharta, Tribun EU. ISBN 978-80-7399-608-6
  • ŽENÍŠEK Marek. Commonwealth: politické systémy, Vydavatelství a nakladatelství Aleš Čeněk. ISBN 978-80-7380-078-9

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]